فوری

پخش زنده

مشاور امنیت ملی آمریکا: در مورد پرونده هسته‌ای ایران با اروپا گفت‌وگو کردیم

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

به گفته سخنگوی جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا او جمعه 22 ژانویه در نخستین تماس‌های خارجی خود با شماری از متحدان اروپایی در خصوص مسائل مرتبط با ایران، روسیه، چین و دیگر پرونده‌ها گفت‌وگو کرده ‌است.

امیلی هون سخنگوی مشاور امنیت ملی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که سالیوان درمورد تعدادی از پرونده‌ها و مسائل مربوط به چین، ایران، روسیه، کره شمالی و همچنین بحران کرونا با مقامات فرانسه، آلمان، بریتانیا و ژاپن تماس‌های مقدماتی داشته ‌است.

مشاور امنیت ملی همچنین بر اهمیتی که بایدن رئیس‌جمهوری جدید آمریکا برای «تقویت ناتو» قائل است، تأکید ورزید.

رایزنی با هم‌پیمانان

این در حالی است که جن ساکی سخنگوی کاخ سفید شامگاه چهارشنبه در نخستین نشست خبری خود با اشاره به پرونده هسته‌ای ایران تأکید داشت که آمریکا در راستای تقویت محدودیت‌های هسته‌ای علیه ایران می‌کوشد و این موضوع، بخشی از رایزنی‌های زودهنگام بایدن با همتایان خارجی او وهم پیمانان آمریکا خواهد بود.

ساکی همچنین افزود که رئیس‌جمهوری آمریکا قصد دارد در مورد مذاکرات با ایران به سرعت با متحدان مشورت کند. او گفت: «به پیش‌بینی ما، برخی از گفت‌وگوهای اولیه رئیس‌جمهوری آمریکا با همتایان خارجی و هم پیمانان آمریکا خواهد بود و شما قطعاً انتظار دارید که این موضوع (پرونده هسته ای ایران) نیز بخشی از گفت و گوها باشد.».

ساکی خاطر نشان نمود که ایران، بسیاری ازتعهدات برجامی خود را نقض کرده ‌است.

تبلیغات

برگزیده های کاربران