فوری

پخش زنده

دانشگاه علوم پزشکی تهران: ایران سالانه 90هزار مرگ سرطانی دارد

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، ضمن تأکید بر قابل‌ پیشگیری بودن بیش از یک‌سوم سرطان‌ها، گفت که ایران سالانه 90 هزار مرگ ناشی از سرطان دارد.

علیرضا دلاوری، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، جمعه 22 ژانویه در خصوص شیوع بیماری سرطان در ایران گرفت: «با افزایش امید به زندگی و افزایش جمعیت سالمند در کشور انتظار می‌رود موارد سرطان در دهه آینده به دو برابر وضعیت فعلی افزایش یابد.»

در حال حاضر، سرطان پس از بیماری‌های قلبی و عروقی دومین عامل مرگ در کشورهای توسعه‌یافته و سومین عامل مرگ در کشورهای کمتر توسعه‌یافته ‌است.

به‌طورکلی سرطان در جهان 12 درصد مرگ‌ها و در ایران 10 درصد مرگ‌ومیرها را به خود اختصاص می‌دهند.

به گزارش مهر، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، تأکید کرده‌است که تا سال 2030 میلادی بروز سرطان در جهان دو برابر خواهد شد و از 14 میلیون نفر ابتلای سالیانه به 27 میلیون نفر خواهد رسید.

بر اساس این گزارش بیش از 70 درصد موارد افزایش بروز و مرگ‌ومیر ناشی از سرطان‌ها در کشورهای درحال‌توسعه است که ایران نیز در زمره این کشورها است.

در این گزارش آمده ‌است که مهم‌ترین عوامل خطرساز قابل‌پیشگیری از سرطان مربوط به سبک زندگی شامل چاقی، افزایش وزن، رژیم غذایی نادرست، مصرف زیاد نمک و گوشت قرمز و چربی و مصرف کم میوه و سبزی‌ها، کم‌تحرکی، استعمال سیگار و الکل، است.

در حال حاضر سرطان‌های شایع در ایران را به ترتیب سرطان پوست، پستان و معده است و در مردان به ترتیب شامل سرطان‌های پوست، معده و پروستات و در زنان، سرطان‌های پستان، پوست و کولون است.

تبلیغات

برگزیده های کاربران