فوری

پخش زنده

واکنش دولت بایدن به تحریم‌های چین علیه پمپئو

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

هم‌زمان با مراسم سوگند ریاست‌جمهوری جو بایدن، حزب کمونیست چین تحریم‌هایی را علیه 28 زن و مرد سیاستمدار فعال در دولت ترامپ از جمله مایک پمپئو وزیر خارجه پیشین آمریکا، اعمال کرد. این افراد کسانی هستند که علیه دولت و مقامات چینی نظرات تندی ابراز کرده بودند.

به گزارش پنج‌شنبه 21 ژانویه فاینشنال تایمز، تحریم‌شدگان اجازه سفر به چین و هنگ‌کنگ و نیز انجام معامله با شرکت‌های چینی را ندارند.

این در حالیست که یک سخنگوی شورای امنیت ملی «جو بایدن»، رئیس‌جمهوری جدید آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «اعمال این تحریم‌ها در روز تحلیف، تلاشی برای ایجاد چند دستگی میان احزاب آمریکا است. هر دو حزب آمریکا باید این اقدام غیرسازنده را محکوم کنند. پرزیدنت بایدن در زمینه مقابله با چین با رهبران هر دو حزب آمریکا همکاری دارد.»

گفتنی است که دولت آمریکا نیزدر چند ماه گذشته، تحریم‌هایی را علیه سیاستمداران و دولت مردان چینی به دلیل نقض حقوق بشر در شین‌جانگ (علیه مسلمانان اویغور) و نقض حقوق بین‌الملل در هنگ‌کنگ از سوی دولت چین، اعمال کرده‌است.

به باور کارشناسان دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری جدید آمریکا نیز احتمالاً موضع و رفتار تند و انتقادی ایالات متحده با چین را ادامه خواهد داد.

آوریل هاینس مدیر جدید سرویس امنیتی آمریکا، چین را برای امنیت، رفاه و ارزش‌های آمریکا یک چالش دانسته‌است. او گفت که از «رفتار تهاجمی» در مقابل چین حمایت می‌کند. نظیر این سخنان را آنتونی بلینکن وزیر خارجه جدید ایالات متحده نیز عنوان کرده‌است.

تبلیغات

برگزیده های کاربران