فوری

پخش زنده

موانع زیاد میان بایدن و نظام ایران در مورد بازگشت به برجام 

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

پیام‌های غیرمستقیم میان دولت جدید ایالات متحده و تهران، تماما بر سر برجام در حال رد و بدل شدن است و مقامات ایرانی همچنان از تعهدات برجامی شانه خالی می‌کنند.

از زمان پیروزی جو بایدن رئیس‌جمهوری کنونی آمریكا در انتخابات، او و تیمش تأكید كردند که بازگشت آمریکا به برجام در صورت بازگشت ایران به تعهدات برجامی خود، امكان‌پذیر است و دولت جدید تأکید دارد كه سایر مسائل یعنی موضوع موشك‌های بالستیك و سیاست منطقه‌ای ایران نیز باید به مذاکره گذاشته شوند.

پیش‌شرط تهران

از سوی دیگر، تهران لغو تحریم‌ها را به عنوان اولین پیش‌شرط بحث در مورد هر موضوع دیگر مطرح ساخته اما چه بسا این «پیش‌شرط گذاری‌ها» از سوی طرفین به یک گره اساسی در این پرونده پیچیده تبدیل گردد.

در جدیدترین مواضع ایران، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه پنج‌شنبه 21 ژانویه، مواضع کشورش را تجدید کرد و گفت: «اگر ایالات متحده تحریم‌ها را لغو و به تعهدات خود عمل کند، ایران آماده است که اجرای کامل و متقابل برجام را مانند گذشته در دستور کار قرار دهد.»

اگر بازگردید ما هم بازمی‌گردیم

این در حالی بود که کاخ سفید سحرگاه پنج‌شنبه 21 ژانویه، تأکید کرد که بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای با متحدان مشورت خواهد کرد.

کاخ سفید همچنین تأکید کرد که تهران بارها برجام را نقض کرده که ثمره تلاش‌های دولت باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا بود.

آنتونی بلینکن که جو بایدن او را برای تصدی وزارت امور خارجه آمریکا معرفی کرد، نیز سه‌شنبه گذشته اعلام کرد که دولت رئیس‌جمهوری جدید، آمادگی بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران را دارد به این شرط که تهران بار دیگر به تعهدات برجامی خود عمل کند.

او در جلسه رای اعتماد سنا گفت: «ما از این موضوع به عنوان نقطه آغاز به همراه هم پیمانان و شركای خود كه یك بار دیگر در كنار ما خواهند بود، استفاده خواهیم كرد تا به توافقی پایدار تر و مستحکم‌تر دست یابیم.»

پیچ خطرناک

نکته قابل توجه این است که بسیاری از کارشناسان در خصوص دشواری بازگشت بایدن به برجام با توجه به تحریم‌های زیادی که دولت دونالد ترامپ علیه بسیاری از بخش‌ها و نهادهای ایران اعمال کرده و سیاست فشار حداکثری، اتفاق نظر دارند.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، چند روز پیش هشدار داده بود که توافق هسته‌ای در مرحله‌ای «حساس» قرار دارد؛ آن‌هم در زمانی که اقدامات تهدیدآمیزی از سوی تهران با هدف بازگرداندن ایالات متحده به برجام انجام شده است.

اتحادیه اروپا و دیگر امضا‌کنندگان برجام پس از تلاش برای حفظ آن در پی خروج ترامپ بیش از دو سال پیش، می‌کوشند تا بایدن را به بازگشت به برجام متقاعد سازند، اما آنها پس از اعمال مجدد تحریم های سخت‌گیرانه ترامپ و پاسخ ایران در قالب نقض تعهدات برجامی خود، با دشواری‌های زیادی در آشتی‌دادن ایران و ایالات متحده، روبرو هستند.

تبلیغات

برگزیده های کاربران