فوری

پخش زنده

مخالفان ترکیه از اردوغان خواستند تا خشونت علیه سیاستمداران را محکوم کند

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

مخالفان ترکیه روز پنجشنبه 21 ژانویه از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور خواستند تا موضع خود را نسبت به خشونت علیه سیاسیون و روزنامه‌نگاران در این کشور را آشکار و علنی کرده و این خشونت را محکوم کند.

درخواست تعدادی از سیاستمداران ترکیه پس از آن مطرح می‌شود که رهبر یکی از احزاب سیاسی مخالف و روزنامه نگار یکی از روزنامه‌های مخالف در آنکارا پایتخت این کشور مورد حمله فیزیکی قرار گرفتند.

احمد داود اوغلو، رئیس حزب آینده ترکیه، روز چهارشنبه در جریان سخنرانی خود در جمع اعضای این حزب از اردوغان و سلیمان سویلو ، وزیر کشورش به شدت انتقاد کرد.

داوود اوغلو رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه را مسئول حمله به معاون خود سلجوق اوزداغ دانست.

داوود اوغلو گفت: «چند وقتی است که آقای رئیس جمهوری عادت کرده است که محتوای اخبار را به اندازه و چارچوبی که او دوست دارد، محدود شود. او به موضوعاتی که مایل نیست در آنها دخالت کند، حتی اگر کشور به آتش کشیده شود، دخالت نمی کند».

وی افزود: «5 روز از حمله به سلجوق اوزداغ می گذرد، اما رئیس جمهوری هیچ اظهار نظری در این مورد نکرده است، در حالی كه اگر سه نفر از وی انتقاد كنند ، وی بلافاصله درباره تروریست‌ها صحبت می كند».

رئیس حزب آینده افزود: «اگر یک روزنامه نگاری یا سیاستمداری در یک روز به دلیل انجام مصاحبه‌ای با روزنامه مورد حمله قرار گرفت، این به معنای جرم سازمان یافته است یک حادثه عادی نیست، وقتی آقای اورهان اوغور اوغلو، روزنامه نگاری که مورد حمله قرار گرفت پس 7-8 ساعت منتظر بود تا شکایت او را بپذیرند، و مهاجم را پس از 4 ساعت ترک کنند مشخص می‌‍شود چه کسی پشت این رویدادها بود».

رسانه‌های مخالف ترکیه روز جمعه گذشته از حمله جداگانه و همزمان به سلجوق اوزداغ معاون رئیس حزب آینده، و اورهان اوغور اوغلو روزنامه نگار روزنامه ینی چاغ ، خبر دادند.

این حملات منظم و برنامه ریزی شده به مخالفان پس از دو روز از انتقادهای آنخا از رهیر حزب ملی همپیمان اردوغان در روزنامه ینیچاغ انجام گرفت.

برخی مخالفان معتقدند که نزدیکان به حزب جنبش ملی، معروف به «گرگ‌های خاکستری» این حملات را انجام داده‌اند.

تبلیغات

برگزیده های کاربران