فوری

پخش زنده

دولت جدید آمریکا: محدودیت‌های هسته‌ای علیه ایران تشدید خواهد شد

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

جن ساکی سخنگوی جدید کاخ سفید شامگاه چهارشنبه 20 ژانویه 2021 در اولین کنفرانس خبری پس از ادای سوگند قانون اساسی توسط جو بایدن رئیس جمهوری جدید ایالات متحده، در اشاره به پرونده هسته‌ای ایران، تاکید کرد که ایالات متحده برای تشدید محدودیت‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران تلاش خواهد کرد و این موضوع نیز بخشی از رایزنی‌های زودهنگام جو بایدن با هم‌پیمانان و همتایان خارجی او خواهد بود.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد جو بایدن رئیس جمهوری جدید ایالات متحده قصد دارد به زودی رایزنی‌ها با هم‌پیمانان آمریکا درباره پرونده هسته‌ای ایران را آغاز کند.

سخنگوی کاخ سفید همچنین توضیح داد که دولت جدید آمریکا در تلاش است تا محدودیت‌های هسته‌ای اعمال شده بر تهران را تشدید کند.

جن ساکی توضیح داد:« رئیس جمهوری توضیح داد که او معتقد است از طریق دیپلماسی پیگیری، ایالات متحده تلاش می‌کند تا بر مدت و شدت محدودیت‌های هسته‌ای اعمال شده بر ایران بیافزاید و دیگر مسائل مورد اهتمام را حل کند».

جن ساکی افزود:« ایران برای ادامه باید پایبندی به محدودیت‌های اعمال شده بر آن به موجب توافق هسته‌ای را از سر گیرد».

او افزود که رئیس جمهوری جدید آمریکا در صدد است تا به زودی رایزنی‌ها با هم‌پیمانان آمریکا درباره مذاکرات با ایران را آغاز کند.

جن ساکی همچنین گفت:« انتظار داریم که برخی از گفتگوهای زودهنگام بایدن با همتایان و رهبران خارجی از جمله با شرکا و هم‌پیمانان انجام شود.

سخنگوی کاخ سفید همچنین تاکید کرد که ایران بسیاری از تعهداتش در چارچوب توافق هسته‌ای را نقض کرده است.

شایان ذکر است که آنتونی بلینکن وزیر خارجه پیشنهادی در دولت جو بایدن شامگاه سه‌شنبه 19 ژانویه اعلام کرد که دولت بایدن متعهد به عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است، و کشورهای خلیج و اسرائیل را در هر مذاکرات هسته‌ای با ایران مشارکت خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری‌ها نامزد پیشنهادی بایدن برای تصدی وزارت خارجه آمریکا در جلسه رای اعتماد به او در مجلس سنا افزود که دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای این کشور را خطرناک‌تر از الان خواهد کرد.

بلینکن با بیان‌ این‌که ایران گام‌های زیادی را برای نقض تعهداتش در توافق هسته‌ای اتخاذ کرده است، تاکید کرد که ایالات متحده آمریکا همچنان مصمم است از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری کند.

در بخش دیگری از سخنانش جن ساکی سخنگوی کاخ سفید گفت که جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا روز جمعه اولین تماس تلفنی را با جاستین ترودو نخست وزیر کانادا انجام خواهد داد.

او در ادامه گفت که این تماس تلفنی اولین تماس تلفنی چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا با یک مقام خارجی خواهد بود.

سخنگوی کاخ سفید گفت که رهبران ایالات متحده آمریکا و کانادا در این تماس تلفنی درباره روابط بسیار مهم دو کشور همسایه و از جمله آن تصمیم بایدن مربوط به تعلیق پروژه احداث خط لوله نفت «کیستون اکس ال» میان آمریکا و کانادا به رایزنی خواهند پرداخت.

تبلیغات

برگزیده های کاربران