فوری

پخش زنده

خروج پیکارجویان مزدور از لیبی بازهم به تأخیر افتاد

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

پس از اخباری مبنی بر احتمال به بروز تأخیر در خروج پیکارجویان مزدور از لیبی، خالد المحجوب مدیر گروه ارشاد اخلاقی فرماندهی ستاد ارتش لیبی، در سخنی با العربیه.نت، توضیح داد که کمیته نظامی 5+5 تمایل دارد، مهلت خروج مزدوران و نیروهای خارجی از لیبی را تمدید کند که ظرف چند روز منقضی خواهد شد.

بر اساس توافق آتش‌بس میان طرفین درگیری‌های لیبی، امضا شده در 23 ژوئن سال گذشته در ژنو، مزدوران و نیروهای خارجی قرار بود طی 3 ماه از تاریخ امضای توافق، یعنی قبل از 23 ژانویه، خاک لیبی را ترک کنند اما به نظر می‌رسد که این پرونده هنوز با موانع و دشواری‌های زیادی روبرو است که جلوی پیاده شدن عملی آن را در مهلت تعیین شده می‌گیرد.

سازوکار خروج پیکارجویان مزدور

در این زمینه، کمیته نظامی 5+5 در اوایل هفته آینده در شهر سرت تشکیل جلسه می‌دهد تا در مورد فعال کردن مفاد توافق آتش‌بس و تعیین جدول زمان‌بندی و ساز و کارهای اجرای مرحله خروج پیکارجویان مزدور و خارجی از خاک لیبی، بحث و تبادل نظر کند. کمیته مزبور که سرگرم تمدید مهلت خروج آنها از کشور به مدت 3 ماه است، بازگشایی جاده ساحلی مصراته – سرت را نیز مورد بررسی قرار خواهد داد.

به گفته مختار نقاصه یکی از اعضای کمیته مشترک نظامی 5+5، روند خروج مزدوران و جنگجویان خارجی از برخی مناطق لیبی به «زمان بیشتری نیاز دارد و این کمیته، تمدید 90 روزه‌ای را برای خروج آنها بررسی خواهد کرد.»

کمیته نظامی که متشکل از افسران عالی‌رتبه، نمایندگان دولت الوفاق و ستاد فرماندهی ارتش لیبی است، توافق‌نامه آتش‌بس دائمی در ژنو زیر نظر هیئت اعزامی سازمان ملل برای پشتیبانی در لیبی را امضا کرده بود که ضرورت بیرون بردن مزدوران و پیکارجویان خارجی، بیرون‌کشیدن آنها از خطوط تماس و باز کردن جاده ساحلی را خاطر نشان کرده و بر تأمین امنیت جابجایی غیرنظامیان، تبادل زندانیان، تحویل اجساد و ادامه جنگ با گروه‌هایی که به عنوان تروریست‌های بین‌المللی طبقه‌بندی شده‌اند، تصریح دارد.

شایان توجه است که آنکارا بیش از یک سال پیش مبادرت به انتقال مزدوران و سرازیر ساختن پیکارجویان سوری به طرابلس برای حمایت از جناح‌های وابسته دولت الوفاق در مصاف با ارتش لیبی نمود که این سیاست، نارضایتی بین‌المللی را برانگیخت و ماه‌ها تلاش‌های آشتی جویانه میان اطراف لیبیایی را تضعیف کرد.

تبلیغات

برگزیده های کاربران