فوری

پخش زنده

بایدن با لغو فرمان ترامپ آمریکا را به عضویت مجدد سازمان جهانی بهداشت درآورد

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

در چارچوب نخستین گام‌هایش برای لغو فرمان‌های دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، جو بایدن رئیس جمهوری جدید این کشور شامگاه چهارشنبه 20 ژانویه 2021 در نامه‌ای به سازمان ملل متحد بر بقای آمریکا در عضویت سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها جو بایدن در نامه‌ای به آنتونیو گوتیرش دبیرکل سازمان ملل متحده اعلام کرد ایالات متحده آمریکا خواهان حفظ عضویت خود در سازمان جهانی بهداشت است.

در این نامه توضیح داد شده که دولت جدید آمریکا تصمیم سابق این کشور در 6 ژوئیه 2020 مبنی بر خروج از سازمان بهداشت جهانی را پس می‌گیرد.

در این راستا بایدن همچنین بر اهمیت نقش سازمان جهانی بهداشت در مبارزه با پاندمی کووید-19 و دیگر تهدیدهای بهداشتی جهانی تاکید کرد.

در مقابل دبیرکل سازمان ملل نیز از بازگشت آمریکا به سازمان جهانی بهداشت استقبال کرد.

شایان ذکر است که رابطه میان دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا و سازمان جهانی بهداشت در سال گذشته و به دلیل نحوه مدیریت آن سازمان در پاندمی ویروس جدید کرونا به تیرگی گرایید و همزمان با آن ترامپ انتقادهای سختی از شیوه مدیریت سازمان کرده و بارها آن را به اعتماد به روایت چین درباره کرونا و تلاش برای اتهام‌زدایی از پکن متهم کرده بود.

سرانجام این تنش‌های میان دولت پیشین آمریکا و سازمان جهانی بهداشت به متوقف شدن حمایت‌های مالی واشنگتن از این سازمان و خروج از آن انجامید.

اکنون اما جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا در اولین سخنرانی‌اش در کاخ سفید ضمن پرداختن به موضوع پاندمی کرونا و تاکید بر اهمیت مبارزه با خطرهای بهداشتی، ضمن لغو رئیس جمهوری پیشین، کشورش را به عضویت مجدد سازمان جهانی بهداشت درآورد.

این در حالی است که شمار جان‌باختگان بر اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا در آمریکا تا شامگاه چهارشنبه با 405,400 فوتی از تعداد تلفات نظامیان آمریکا در سال‌های جنگ جهانی دوم فراتر رفته و شمار مبتلایان به کرونا نیز به 24 میلیون و 135,690 مورد رسیده است.

تبلیغات

برگزیده های کاربران