فوری

پخش زنده

بازگشت نسرین ستوده به زندان قرچک ورامین با پایان مرخصی استعلاجی

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که پیشتر به مرخصی استعلاجی اعزام شده بود، عصر امروز چهارشنبه با پایان ایام مرخصی جهت تحمل ادامه دوران محکومیت خود به زندان قرچک ورامین بازگشت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عصر امروز چهارشنبه 20 ژانویه 2021، نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر با پایان ایام مرخصی به زندان قرچک ورامین بازگشت.

ستوده پیشتر در تاریخ 8 ژانویه جهت درمان مشکل قلبی از زندان قرچک ورامین به مرخصی استعلاجی اعزام شده بود.

رضا خندان همسر خانم ستوده طی یادداشتی در صفحه شخصی خود در این خصوص گفته است: «امروز عصر نسرین به زندان قرچک برگشت. او چند روز پیش در بیمارستان پارس تهران آنژیو کرد. متاسفانه شرایط زندان‌ها در ایران فلاکت بار است و زندانیانی که مشکلات جسمی و بیماری دارند؛ شرایط سخت‌تری را تحمل می‌کنند.»

نسرین ستوده پیشتر در تاریخ 7 نوامبر 2020 با موافقت دادیار ناظر بر زندان، به مرخصی اعزام و در تاریخ 2 دسامبر همان سال با پایان ایام مرخصی به زندان قرچک ورامین بازگشت.

نسرین ستوده در تاریخ 13 ژوئن 2018 در منزل خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. به گفته وکلای خانم ستوده حکم وی در مجموع 38 سال زندان با 148 ضربه شلاق برای 2 پرونده باز؛ بابت پرونده اول 5 سال زندان و بابت پرونده دوم 33 سال زندان با 148 ضربه شلاق به خود او ابلاغ شد.

در رابطه با پرونده دوم، نسرین ستوده در جلسه دادگاهی که در تاریخ 30 دسامبر 2018 در شعبه 28 دادگاه انقلاب تهران برگزار شد به صورت غیابی از بابت هفت عنوان اتهامی از جمله «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، عضویت موثر در گروهک غیرقانونی و ضد امنیتی کانون مدافعان حقوق بشر، لگام (حذف اعدام) و شورای ملی صلح، تشویق مردم به فساد و فحشا و فراهم آوردن موجبات آن و ظاهر شدن بدون حجاب شرعی در محل شعبه بازپرسی، اخلال در نظم و آسایش عمومی و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» جمعاً به 33 سال حبس و تحمل 148 ضربه شلاق محکوم شد. در این پرونده طبق ماده 134 قانون مجازات اسلامی 12 سال از محکومیت 33 ساله او به عنوان مجازات اشد قابل اجرا بوده که در حال تحمل آن است.پخانم ستوده نهایتا در تاریخ ۲۹ مهرماه امسال از بند زنان زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

لازم به ذکر است نسرین ستوده پیش از این نیز در شهریورماه سال 2010 نیز بازداشت و به 11 سال حبس، 20 سال محرومیت از وکالت و 20 سال ممنوعیت خروج از ایران محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به 6 سال حبس و 10 سال محرومیت از وکالت کاهش یافت.

او از 4 سپتامبر 2010 تا 18 سپتامبر 2013 به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی»، در زندان اوین به سر برده است.

نسرین ستوده 57 ساله و مادر دو فرزند به نام‌های مهرآوه و نیما است.

تبلیغات

برگزیده های کاربران