فوری

پخش زنده

بازگشت تنش میان ترکیه و یونان و تهدید به ارجاع به دادگاه بین‌المللی

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

قبل از آغاز دور جدید گفت‌و‌گوهای مقدماتی میان ترکیه و یونان در دوشنبه آینده در استانبول، وضعیت جاری، گویای احتمال بروز تنش دوباره میان دو کشور در رابطه با موضوع مرزهای دریایی، به ویژه پس از گفت‌وگوهای پارلمان یونان از دو روز پیش در خصوص گسترش قلمرو آب‌های سرزمینی در مدیترانه است.

کیریاکوس میتسوتاکیس نخست‌وزیر یونان در اظهاراتی که پنج‌شنبه 21 ژانویه از سوی رسانه‌های محلی گزارش شد، عنوان نمود، این احساس عمومی وجود دارد که عملکرد ترکیه منجر به تحکیم صلح در منطقه شرق مدیترانه نخواهد شد.

به سوی دادگاه جهانی

نخست‌وزیر یونان همچنین افزود: «اگر نتوانیم موضوع مرزهای دریایی خود را از طرق دیپلماتیک حل کنیم، می‌توانیم آنها را به دادگاه بین‌المللی ارجاع دهیم.»

او با تأکید بر اینکه اختلافات با ترکیه بر روابط این کشور با اروپا تأثیر می‌گذارد، گفت: «به همین دلیل اروپا تصمیم گرفته، اقدامات اضافی را در مورد حفاری‌های غیرقانونی در شرق مدیترانه اعمال کند.»

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه
دیدار با اتحادیه اروپا

این در حالی است که مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه، پنج‌شنبه 21 ژانویه، در سفر خود به بروکسل با مقامات ارشد اتحادیه اروپا و همچنین با ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو دیدار خواهد داشت که تلاش کرده‌ است، تنش میان دو کشور همسایه و دو عضو اتحادیه اروپا را کاهش دهد.

نیکوس دندیاس وزیر خارجه یونان نیز پیشتر تأکید کرده بود که کشورش قصد دارد، قلمرو آب‌های سرزمینی خود را در شرق جزیره کرت در مدیترانه گسترش دهد.

دندیاس در جمع اعضای پارلمان یونان تأکید کرد که هیچ تفاوتی در دیدگاه‌های نخست‌وزیر و وزارت امور خارجه در مورد گسترش آب‌های منطقه‌ای و مسائل مورد بحث در گفت وگوهای مقدماتی میان ترکیه و یونان وجود ندارد که از روز دوشنبه با برگزاری شصت‌و‌یکمین دور آن در استانبول، از سر گرفته خواهد شد.

روابط دو کشور طی ماه‌های گذشته شاهد اوج‌گیری شدید تنش بر سر حفاری‌های گازی در شرق مدیترانه بود اما آرامش نسبی اخیراً پس از میانجیگری ناتو و اتحادیه اروپا با تلاش آلمان و توافق در خصوص از سرگیری مذاکرات دو طرف، احیا شد.

شایان ذکر است که آنکارا و آتن، 60 دور گفت وگو را در فاصله سالهای 2002 و 2016 برگزار کردند اما برنامه از سرگیری آنها در سال گذشته، توسط کشتی کاوشگری که ترکیه به آب‌های مورد اختلاف ارسال کرد و همچنین بروز اختلاف نظر در مورد مسائل مورد بحث، با مشکل روبرو شد.

در حالی که یونان صرفاً در صدد مذاکره بر سر ترسیم مرزهای دریایی در دریای اژه و مدیترانه است، ترکیه تأکید دارد که همه مسائل از جمله حریم هوایی و وضعیت برخی از جزایر اژه باید مورد بررسی قرار گیرد.

تبلیغات

برگزیده های کاربران