فوری

پخش زنده

آشتی واشینگتن با سازمان جهانی بهداشت و تأکید فاوچی بر پرداخت تعهدات مالی آمریکا

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

ایالات‌متحده آمریکا پنج‌شنبه 21 ژانویه از سازمان جهانی بهداشت به خاطر نقش رهبری آن در مبارزه با پاندمی کووید19 تشکر کرد و در موضعی مغایر با رویکرد دولت دونالد ترامپ، حمایت مالی خود را از این سازمان مورد تأیید قرار داد.

آنتونی فاوچی کارشناس سرشناس بیماری‌های عفونی، طی نشست هیئت اجرایی سازمان جهانی بهداشت گفت که ایالات متحده که چهارشنبه 20 ژانویه، بازگشت خود به این سازمان را اعلام کرد و در صدد عمل به تعهدات مالی خود در قبال سازمان جهانی بهداشت است.

او تأکید کرد که واشینگتن «آماده» حمایت از پاسخ جهانی به این بیماری است.

توزیع واکسن‌ها

فاوچی همچنین اعلام کرد که کشورش به پشتیبانی پروژه‌های توزیع واکسن، تشخیص و درمان برای افراد نیازمند در سراسر جهان باز خواهد گشت.

فاوچی افزود که واشینگتن، کاهش شمار کارکنان آمریکایی سازمان جهانی بهداشت را متوقف کرده و تعهدات مالی خود را در قبال آن، پرداخت خواهد کرد.

فاوچی به هیئت اجرایی این سازمان اطلاع داد که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا امروز بخشنامه جدیدی را صادر خواهد کرد که گویای قصد آمریکا برای پیوستن به «کواکس» است که پروژه بین‌المللی برای پخش واکسن‌های کرونا به افراد نیازمند در سراسر جهان چه در کشورهای ثروتمند و چه در کشورهای فقیر است.

جدایی ترامپ و سازمان جهانی بهداشت

گفتنی است که بایدن اوایل پنج‌شنبه 21 ژانویه طی نامه‌ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل، بر ادامه حضور کشورش در سازمان ملل تأکید کرده و توضیح داد که دولت او، تصمیم قبلی مورخ 6 ژوئیه سال 2020 ابلاغ شده به سازمان ملل برای خروج از این سازمان را پس گرفته ‌است.

در طول یک سال گذشته، روابط میان رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده و سازمان جهانی، شاهد افت و خیزهای بسیاری بود که ناشی از انتقادات شدید ترامپ از چگونگی مدیریت پاندمی کرونا از سوی سازمان جهانی بهداشت و متهم سازی آن به برگرفتن «روایت» چین در مورد ویروس کرونا و تلاش این سازمان برای مبری ساختن پکن بود.

بروز این تنش در تابستان گذشته به جدایی تمام عیار میان طرفین بعد از تصمیم دولت پیشین آمریکا در مورد توقف پرداخت تعهد مالی آمریکا به «سازمان جهانی بهداشت» و کناره‌گیری از این سازمان انجامید.

بایدن روز گذشته در نخستین سخنرانی خود در کاخ سفید، موضوع پاندمی کرونا را در راس اولویت‌هایش قرار داد و کشور را به دامان سازمان جهانی بهداشت بازگردانده و تأکید کرد که این سازمان در مقابله با خطرات بهداشتی، فوق‌العاده اهمیت دارد.

تبلیغات

برگزیده های کاربران