بهداشت جهانی: گونه جهش یافته جدید ویروس کرونا حداقل در 60 کشور شیوع کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سازمان جهانی بهداشت، روز چهارشنبه 20 ژانویه اعلام کرد، تاکنون حداقل در 60 کشور جهان، مواردی از گونه جهش یافته جدید ویروس کرونا ثبت شده است.

این سازمان جهانی در بیانیه‌ای اعلام كرد، گونه دوم جهش یافته كه برای اولین بار در آفریقای جنوبی ظاهر شد، مسری‌تر از نسخه بریتانیایی است.

Advertisement

بهداشت جهانی افزود: « گونه جهش یافته جدید تاكنون در 23 كشور و منطقه شناسایی شده است كه 3 برابر بیشتر از تعداد ثبت شده در 12 ژانویه است».

بیانیه جهانی بهداشت، افزود: «این نهاد تلاش می‌کند تا دو گونه جدید جهش‌یافته کرونا « B1» كه در برزیل ظاهر شده را شناسایی کند،این گونه جدید در ایالت آمازوناس برزیل و همچنین در 4 شخص که از برزیل به ژاپن آمده بودند، شناسایی شده است».

در بیانیه آمده است: «در حال حاضر اطلاعات کمی در باره شیوع نوع جهش‌یافته ویروس جدید در برزیل داریم اما بررسی‌های انجام گرفته نشان می‌دهد که ویژگی‌های ژنتیکی آن مشابه ویروس‎های جهش یافته در بریتانیا و آفریقای جنوبی است».

از زمان ظهور کرونا در چین در اواخر سال 2019، بیش از دو میلیون نفر به کام مرگ رفته اند. این باور وجود دارد که این بیماری از نوع نامعینی خفاش به بشر سرایت کرده است.

این اپیدمی بیش از 95.13 میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا ساخته و از زمان کشف اولین موارد در چین در دسامبر سال 2019، صدمات و ضایعات زیادی در بیش از 210 کشور و منطقه برجای گذاشته است. ایالات متحده و پس از آن برزیل، هند، مکزیک و بریتانیا متحمل بیشترین میزان آسیب ناشی از کووید 19 شده اند.

از سوی دیگر، تدروس آدهانوم رئیس سازمان جهانی بهداشت دوشنبه 18 ژانویه هشدار داد که این همه گیری نشان می دهد، سلامت انسان، حیوان و کره زمین در پیوند با هم قرار دارند.

او گفت: «بیش از 70 درصد بیماری های نوظهور کشف شده در سال های اخیر، از حیوان به انسان سرایت کرده است.»

ادهانوم ادامه داد: «یک سال پس از بزرگترین بحران عصر، شکی نیست که هنوز با خطر بی سابقه ای روبرو هستیم.»

ادهانوم هشدار داد که اگر کشورهای ثروتمند به زیان کشورهای فقیر، واکسن های ضد ویروس کرونا را در انحصار خود بگیرند، جهان با «شکست فاجعه بار اخلاقی » روبرو خواهد شد.

بر اساس برآوردها، بیش از 40 میلیون دوز واکسن کرونا در حداقل 60 کشور یا منطقه در سراسر جهان تزریق شده است.

از نقطه نظر کمیت، ایالات متحده با تزریق 12.28 میلیون دوز به 10.60 میلیون نفر (3.2 درصد از جمعیت)، قبل از چین (بیش از 10 میلیون دوز)، پیشتاز است.

در اروپا و مشخصا در کشور بریتانیا، 4/31 میلیون دوز به 3/86 میلیون نفر (5/7 درصد از جمعیت) را تزریق شده است.

ادهانوم گفت: ظهور تازه نسل های جهش یافته کرونا که به سرعت در حال گسترش اند، ارائه سریع و منصفانه واکسن ها را از اهمیت بیشتری برخوردار می سازد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم