پارلمان افغانستان: طالبان اراده‌ای برای ادامه گف‌وتگو ندارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اعضای مجلس نمایندگان از مبهم‌بودن گفت‌و گوهای صلح میان نمایندگان دولت و گروه طالبان ابراز نگرانی کرده و می‌گویند که گروه طالبان اراده‌ای برای تداوم گفت‌وگوها و رسیدن به توافق صلح ندارند.

میررحمان رحمانی؛ رییس مجلس نمانیدگان، امروز چهارشنبه، 20 ژانویه در نشست عمومی این نهاد گفت که روند گفت‌وگوهای صلح در دوحه طوری است که مردم از بحث‌های جاری اطلاعی ندارند و بر اساس آنچه که رسانه‌ها نشر کرده، گروه طالبان اراده‌ای برای ادامه گفتگوها و رسیدن به توافق صلح ندارند.

Advertisement

رئیس مجلس نمایندگان افزود که شعارهای دولت و گروه طالبان هنوز از آمادگی برای صلح واقعی فاصله دارد و دولت هم برای فراهم‌سازی زمینه صلح تلاش، مفیدی نکرده‌است.

به گزارش خبرگزاری افق، عبدالقیوم سجادی؛ عضو دیگر مجلس نمایندگان نیز گفت که با توجه به وضعیت کنونی، ایجاب می‌کند که حکومت دستگاه دیپلماسی خود را بیش از هر زمان دیگر فعال سازد و از سوی دیگر نهادهای امنیتی نیز از مدیریت درست جنگ، غافل نشوند.

این عضو مجلس نمایندگان افزود که حکومت زمانی می‌تواند از موقف قوی در میز گفت‌وگو وارد شود که بتواند از طریق تامین امنیت مردم مشروعیت سیاسی خود را تقویت کند.

سجادی افزود: «جنگ و صلح دو روی یک سکه است؛ ما نمی‌توانیم روند صلح را به نفع ثبات و امنیت مدیریت کنیم؛ مگر این‌که صحنه‌های جنگی را مدیریت کنیم. تا حالا آغاز گفتگوها فقط نتیجه‌اش این بوده که سربازان خارجی در افغانستان کشته نشده؛ اما بسیار جای تاسف است که با شعار دین و وطن‌دوستی هر روز مردم بی‌دفاع را به خاک و خون می‌کشانند.»

علی‌اکبر جمشیدی؛ عضو دیگر مجلس نیز گفت که که دور دوم مذاکرات صلح در فضای سرد و مایوس‌کننده پیش می‌ردود و نمایندگان دوطرف منتظر تصمیم اداره جدید امریکا ‌اند؛ اما ناامنی بیش از هرزمان دیگر افزایش یافته و مردم خواهان صلحی اند که در آن امنیت جانی داشته باشند.

آقای جمشیدی خواهان توجه جدی نهادهای امنیتی به سربازان در میدان‌های جنگ شد و گفت که بی‌توجهی به آنان عواقب بدی برای کشور خواهد داشت.

این در حالی است که روند گفت‌وگوهای دوحه هنوز در مرحله بحث درباره آجندا متوقف شده و پیشرفت چندانی نداشته‌است. به نظر می‌رسد دوطرف انتظار دارند که دولت جدید امریکا در قبال روند صلح افغانستان، چه رویکردی اتخاذ می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم