مشارکت بایدن در مراسم نیایش در کلیسای قدیس ماتیو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

لحظاتی پیش مراسم تحلیف جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا آغاز گردید و بایدن به همراه شماری از اعضای کنگره در کلیسای قدیس ماتیو، در نیایش شرکت خواهد کرد و پنتاگون نیز اعلام کرده که مراسم نظامی ویژه خروج ترامپ از کاخ سفید به شکللی کوتاه و مختصر برگزار شد.

گرچه ترامپ سرانجام در یک پیام ویدیویی برای بایدن آرزوی موفقیت کرد اما هرگز به رئیس‌جمهوری منتخب تبریک نگفت که این امر در 150 سال گذشته بی‌سابقه بوده و امروز چهارشنبه نیز مراسم تحلیف بایدن در واشینگتن شرکت نخواهد کرد.

باراک اوباما، جورج بوش و بیل کلینتون در جریان تحلیف رئیس‌جمهوری دموکرات آینده در ساعت 12:00 به وقت محلی (17:00 به وقت گرینویچ) با حضور فشرده نیروهای امنیتی در پایتخت فدرال، در خط مقدم حضور خواهند داشت.

امروز مخصوصاً به دلیل ورود یک زن به عنوان معاون رئیس‌جمهوری برای اولین بار در تاریخ بزرگترین قدرت جهان، در کتاب‌های تاریخ آمریکا ثبت خواهد شد. کامالا هریس، 56 ساله، اولین زن سیاه‌پوست هندی‌تبار است که عهده‌دار این سمت شده ‌است.

تنها 5 ساعت پس از عزیمت دونالد ترامپ و خانواده اش، کاخ سفید باید آماده استقبال از جو بایدن، خانواده و کارمندانش باشد.

دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در اواسط روز چهارشنبه 20 ژانویه، قبل از تحلیف جو بایدن رئیس‌جمهوری منتخب به عنوان جانشین وی به پایان می‌رسد.

هنگامی که بایدن در ساختمان کاپیتال سوگند یاد کند، صحنه مهم دیگری در ارتباط با انتقال قدرت، به دور از افکار عمومی و فاصله دو مایل دورتر، در کاخ سفید در قالب خروج خانواده و کارمندان ترامپ در حال شکل‌گیری است تا عرصه کاخ سفید برای ورود خانواده و تیم کارمندان رئیس‌جمهوری جدید آمریکا مهیا گردد.

بایدن شب گذشته از دلاور وارد واشینگتن شد تا مقدمات تحلیف خود را برای جانشینی ترامپ، آماده کند.

به محض ورود، بایدن طی مراسمی کوتاه که در زیر تندیس آبراهام لینکلن و با شرکت همسرش جیل، معاونش کامالا هریس و همسرش داگ ایمهوف برگزار شد، یاد 400 هزار آمریکایی را گرامی داشت که تاکنون در اثر ابتلا به کووید 19 جان خود را از دست داده‌اند.

ساعاتی پیش، بایدن نتوانست جلوی سرازیر شدن اشک‌های خود را هنگام سخنرانی در گرامیداشت پسر فقیدش قبل از عزیمت به ویلمینگتون، محل اقامت خود در دلاور، بگیرد.

بایدن گفت: «مرا به خاطر اندوهم ببخشید. زمانی که می‌میرم، یاد و خاطره دلاور در قلب من حک خواهد شد.» او افزود: «متاسفم از این که او (پسرش) درمیان ما نیست زیرا قرار بود ما او را به عنوان رئیس‌جمهوری معرفی کنیم.»

در خارج از حصار کاخ سفید، پایتخت آمریکا پیش از آغاز مراسم بایدن، با استقرار فشرده نیروهای گارد ملی و عدم حضور تقریباً کامل عابران، مانند قلعه ای تسخیر ناپذیر به نظر می‌رسد.

به دلیل همه‌گیری کووید 19 انتظار می‌رود، انبوه جمعیت در مراسم تحلیف چهارشنبه 20 ژانویه، حضور نداشته باشد.

با این وجود پس پورش طرفداران ترامپ به مقر کنگره در 6 ژانویه، نگرانی از حملات راست افراطی وجود دارد که ضرورت استقرار شمار بی‌سابقه ای از نیروهای مسلح، موانع بتونی و تقسیم منطقه به دو منطقه «سبز» و «قرمز» را ایجاب می‌کند.

قرار است که بایدن و کامالا هریس که به عنوان معاون او انتخاب شده و اولین زنی است که این سمت را به عهده خواهد گرفت، عصر سه شنبه آینده در مقابل تندیس لینکلن دربارهٔ بحران کووید-19 سخنرانی کنند.

چمنزارهای نشنال مول با حدود 200 هزار پرچم آمریکا پر شده که نمایانگر جمعیتی است که به‌طور معمول در مراسم تحلیف روسای جمهوری شرکت می‌کنند.

به گفته یک منبع آگاه از روند آماده‌سازی، سخنرانی سوگند، 20 تا 30 دقیقه به طول خواهد انجامید.

او گفت: «این سخنرانی برای همه آمریکایی‌ها است و از همه شهروندان دعوت می‌شود تا در رفع چالش‌های استثنایی که همه ما با آن روبرو هستیم، نقش ایفا کنند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم