تاکید بریتانیا بر ضرورت ادامه مقابله با فعالیت‌ هسته‌ای و دخالت‌های ایران در منطقه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در آستانه ادای سوگند قانون اساسی توسط جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا، دولت بریتانیا شامگاه سه‌شنبه 19 ژانویه 2021 بر ضرورت ادامه همکاری‌ها و تلاش‌ها برای مقابله با فعالیت‌های هسته‌ای و مداخله‌جویی‌‌‌های ایران در منطقه تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا سه‌شنبه اعلام کرد که کشورش امیدوار است همکاری‌ها با دولت جدید آمریکا به رهبری جو بایدن ادامه یابد.
دومینیک راب همچنین در اظهارتی توضیح داد که توافق هسته‌ای با ایران از اولین پرونده‌هایی است که با دولت جو بایدن مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

از سویی جیمز کلیورلی وزیر مشاور دولت بریتانیا در امور خاورمیانه و شمال آفریقا نیز سه‌شنبه طی جلسه پارلمان این کشور، گفت:« بریتانیا همچنان درباره جنگ مستمر و بحران انسانی در یمن بسیار نگران است و از گام‌های مثبت در اجرای توافق ریاض و از جمله آن تشکیل دولت یمنی جدید فراگیر استقبال می‌کند».

این مقام بریتانیایی افزود:« با شدیدترین عبارت‌ها حمله حوثی‌ها به فرودگاه عدن که منجر به کشته شدن بیش از 25 غیرنظامی شده را محکوم می‌کنیم و از شبه‌نظامیان حوثی خواست تا «این حملات را متوقف و پایبندی مجدد‌شان به فرآیند سیاسی را اظهار کنند».

کلیورلی در ادامه گفت:« باید شاهد پایان اقدامات ایران در مداخله‌جویی و برهم زدن امنیت یمن که منجر به ادامه جنگ در این کشور شده، باشیم».

وزیر مشاور دولت بریتانیا گفت که کشورش مستقیما این مسئله را به دولت ایران متذکر شده است».

او همچنین یادآور شد که «ایران اقدام به ارسال سلاح به حوثی‌ها می‌کند که این نقض قطعنامه شماره 2216 شورای امنیت به شمار رفته که صادرات سلاح توسط ایران را ممنوع می‌کند».

وزیر مشاور دولت بریتانیا در امور خاورمیانه و شمال آفریقا همچنین نگرانی مستمر و فزاینده کشورش از «حمایت مالی و نظامی ایران از گروه‌های مسلح در منطقه» را ابراز داشته و افزود:«همگام با سازمان‌های بین‌المللی و شرکایمان به اقداماتمان برای بازداشتن ایران از فعالیت‌های هسته‌ای و اقدامات آن در برهم زدن گسترده ثبات، ادامه خواهیم داد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم