تشدید تدابیر امنیتی در واشنگتن در آستانه ادای سوگند جو بایدن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در آستانه برگزاری مراسم ادای سوگند قانون اساسی توسط جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا و در پی نگرانی‌ از تکرار وقایع کنگره، از اولین ساعت‌های صبح روز سه‌شنبه 19 ژانویه 2021 مرکز واشنگتن پایتخت آمریکا به دژی محکم تبدیل شده و تدابیر شدید امنیتی در آن اتخاذ شد.

به گفته رسانه‌های آمریکایی نزدیک به 25 هزار نفر از نیروهای پلیس و گارد ملی ایالات متحده مستقر شده و تامین امنیت «منطقه قرمز اعلام شده» گسترده‌ای در مرکز واشنگتن که از مقر کنگره تا کاخ سفید امتداد یافته را بر عهده می‌گیرند.

این در حالی است که جو بایدن رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده مجددا مردم کشورش را که دچار چنددستگی شده‌اند را به اتحاد و همبستگی فراخواند.

در راستای تدابیر امنیتی شدید اتخاذ شده بخش‌ پارک بزرگ نشنال مال در اطراف مقر کنگره که هر چهار سال محل تجمع صدها هزار نفر از مردم آمریکا برای حضور در مراسم ادای سوگند رئیس جمهوری جدید است بسته اعلام شد.

همچنین مسیرها و خیابان‌های منتهی به مرکز واشنگتن از صبح دوشنبه بسته اعلام شده و نیروهای گارد ملی و پلیس به همراه خودروهای زرهی و موانع بتنی در آن مستقر شدند.

اداره تحقیقات فدرال آمریکا FBI نیز برای تضمین عدم وجود هر گونه تهدیدی از سوی نیروهای گارد ملی طی مراسم ادای سوگند، اعلام کرد که در حال بررسی بیوگرافی تک تک عناصر این گارد است که در حین برگزاری مراسم چهارشنبه تامین امنیت را بر عهده خواهند گرفت.

ژنرال ویلیام واکر دوشنبه در گفتگو با شبکه خبری «فاکس نیوز» آمریکا در این رابطه گفت:«می‌خواهیم مطمئن شویم که افراد مناسبی را مستقر کنیم» تا حفاظت از امنیت رئیس جمهوری منتخب و معاون او را بر عهده گیرند.

مراسم استثنایی

مراسم ادای سوگند قانون اساسی در این دوره بنا به دلایلی استثنایی است. طی این مراسم به دلیل پاندمی کرونا و نگرانی‌های امنیتی تعداد دعوت شدگان محدود بوده و مراسم به روی عموم مردم بسته اعلام شده است. همچنین 190هزار پرچم آمریکا به نمایندگی از حضور مردمی در پارک نشنال مال برافراشته می‌شود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری کنونی آمریکا نیز همان‌طور که از قبل اعلام کرده در مراسم تحلیف جو بایدن حضور نخواهد یافت و صبح چهارشنبه کاخ سفید را به سوی مقر اقامتش در ماریلاگو در ایالت فلوریدا ترک خواهد گفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم