رئیس بورس ایران استعفا داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در پی سقوط شاخص بورس در ایران و گسترش اعتراضات مال‌باختگان طی روزهای اخیر، رئیس بورس این کشور استعفا داد.

سقوط شاخص بورس علاوه بر اعتراضات پیاپی مال‌باختگان حالا دامن مسئولان را نیز گرفته است. بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، سه‌شنبه 19 ژانویه 2021 حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ایران، استعفای دوباره خود را به دلیل فراهم نشدن شرایط اعلامی، به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارائه کرد.

او در متن استعفای خود نوشت که علت این اقدام «فراهم نشدن شرایط اعلامی جهت حمایت از صنایع، بازار سرمایه و سرمایه‌گذاران» است.

او در ادامه به درخواست استعفای خود در 24 نوامبر 2020 که برای اولین بار ارائه کرده بود، اشاره کرد.

قالیباف اصل ادعا کرد که او در سخت‌ترین شرایط که مردم دعوت عمومی به بازار سرمایه شده بودند، آزادسازی سهام عدالت و فروش صندوق‌های سهام دولتی (ETFها) در بورس در حال انجام بود این وظیفه را به عهده گرفته و در طول چند ماه خدمت در دشوارترین شرایط به دنبال توسعه بازار، تامین مالی، ابزارها و نهادهای مالی بود که در کمترین زمان بزرگترین کارها در بازار سرمایه انجام گردید.

به گفته او، «اقدامات سیاسی و ورود غیرحرفه‌ای و بیش از حد اشخاص و مسئولین به بازار سرمایه و بروز افت و خیز شدید» باعث شد که شاخص کل بورس تهران هیچ وقت دیده نشود.

این در حالی است که احمد نادری نماینده مجلس ایران نیز امروز از ارائه طرح استیضاح وزیر اقتصاد این کشور با محوریت سقوط شاخص بورس که طی روزهای اخیر باعث اعتراض مال‌باختگان شد، خبر داد.

رسانه‌های ایران همچنین گزارش دادند که شاخص کل بورس تهران امروز در ارتفاع یک میلیون و 150 هزار واحد قرار گرفت. شاخص هم‌وزن نیز با افت سنگین 6400 واحدی، 430 هزار و 420 واحد را ثبت کرد. شاخص فرابورس هم به 17 هزار و 531 واحد رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم