اعتراض نمایندگان کُرد در مجلس ایران بخاطر توهین به لباس کُردی در رسانه ملی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نمایندگان استان‌ کُردستان ایران در مجلس با تنظیم نامه‌ای خطاب به علی خامنه‌ای رهبر ایران از رفتار اهانت‌آمیز صداوسیما به قومیت‌ها به‌شدت انتقاد کرده و نظارت بیشتر بر برنامه‌های حساسیت‌برانگیز رسانه ملی و تجدیدنظر این رفتارهای از سوی مسئولان صداوسیما را خواستار شده‌اند.

اعتراض پس از آن صورت گرفت که روز سه‌شنبه 19 ژانویه کلیپی از برنامه ای صدا و سیما در فضای مجازی منتشر شد که از مضمون آن توهین به لباس کُردها استنباط می‌شود. انتشار این کلیپ واکنش تند کاربران استان‌های کردنشین در ایران را در پی داشت.

کاربران منتقد می‌گویند، مدتی است صداوسیما که یک رسانه ملی در ایران است روندی مخاطره‌آمیز، در تحقیر و توهین به اقوام و ملل ایرانی را در دستور کار خود قرار داده است.

مهدی فرشادان، نماینده مردم سنندج در مجلس گفته است، «برخی مدیران بی‌سواد صداوسیمای ایران در چند سال اخیر به‌جای پرداختن به مقدسات، ارزش‌ها و باورهای ما کُردها بدون هیچ واهمه‌ای موجب آزردگی خاطر کُردها شده‌اند».

فرشادان تصریح کرده که اگر این اهانت‌ها را در سطح گسترده بررسی کنیم، صحبت‌های اخیر این مجری نسبت به لباس کُردها که نماد «چوپانی» است، از دو حالت خارج نیست؛ یا این مجری «بی‌سواد» ناآگاه و خام است و یا اینکه این گفتار سیاست غلط سازمان صداوسیما را نشان می‌دهد که با اجازه دادن به این افراد موجب اهانت به ارزش‌ها، هنجارها و هویت ملی کُردها می‌شوند.

محمدجعفر خسروی، مجری شبکه دو سیمای ایران در یک برنامه زنده تلویزیونی به مهمان برنامه‌اش که لباس کردی بر تن دارد، می‌گوید: «این لباس چوپانی چیست که پوشیده‌اید»! فریبرز عزیزی مهمان برنامه در جواب می‌گوید: «این لباس یادگار کاوه آهنگر و نماد آزادی از چنگال استبداد است»‌.

بیشترین بازدید موضوعات مهم