استیضاح وزیر اقتصاد ایران با محوریت سقوط شاخص بورس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نماینده مجلس ایران از ارائه طرح استیضاح وزیر اقتصاد این کشور با محوریت سقوط شاخص بورس که طی روزهای اخیر باعث اعتراض مال‌باختگان شد، خبر داد.

احمد نادری نماینده مجلس ایران، سه‌شنبه 19 ژانویه 2021 در توئیتی نوشت: «استیضاح وزیر بی‌کفایت اقتصاد که شامل 11 محور است، با 102 امضا به هیئت رئیسه مجلس ارسال شده و افتضاح بورس در صدر همه محورهاست».

روز گذشته رسانه‌های ایران گزارش دادند که گروهی از سهام‌داران بازار بورس تهران با تجمع مقابل سازمان بورس شعار «‌مرگ بر مفسد اقتصادی» سر دادند.
ویدیوها و تصاویری نیز در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد مال‌باختگان سهام‌دار بازار بورس تهران با تجمع مقابل سازمان بورس دست‌نوشته‌هایی «بی‌شرف=دولت روحانی» و «دروغگو=دولت روحانی» و «کلاه‌بردار=دولت روحانی» را در دست داشتند و شعارهایی نیز سر دادند.

سهامداران زیان‌دیده بازار بورس تهران طی روزهای اخیر در پی افت شاخص بورس، چندین روز مقابل ساختمان بورس تجمع کرده بودند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، درباره دلایل افت شاخص بورس نظرات متفاوتی بیان شده است. برخی از کارشناسان دلیل افت بورس را تحولات بازار ارز در ایران و کاهش قیمت دلار پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا دانسته‌اند.

پیش از این شماری از کارشناسان اقتصادی با اشاره به حبابی بودن برخی سهم‌ها یا حتی حبابی بودن بورس، نسبت به پیامدهای ترکیدن این حباب هشدار داده بودند.

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران چند ماه پپش از مردم این کشور خواسته بود که به بورس اعتماد کنند و «همه چیز را به بورس بسپارند».

او با بیان اینکه شرایطی که بورس این کشور فراهم می‌کند صندوق‌ها فعال‌تر می‌شوند، گفته بود: «همه بخش‌هایی که امروز در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند- البته در بخش‌های دولتی بیشتر خطاب می‌کنم نه بخش خصوصی- در بخش‌های دولتی به ‌تدریج بعد از سرمایه‌گذاری و به ثمر رساندن کنار رفته و صاحب سهام شوند و این برای آینده فعالیت آنها اطمینان بخش‌تر خواهد بود؛ یعنی مدیریت بخش‌های اقتصادی را کنار بگذارند و صاحب سهام شوند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم