استقبال گوترش از پیشرفت ملموس در گفت‌وگو‌ها میان طرف‌های لیبی‌

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در گزارش روز دوشنبه خود با تأکید بر لزوم خروج نیروهای خارجی و مزدوران از لیبی تا روز شنبه آینده، از «پیشرفت ملموس» که طی ماه‌های اخیر در گفت‌وگوهای بین دو طرف‌های درگیر در این کشور حاصل شده است، استقبال کرد.

گوترش در گزارشی که به شورای امنیت ارائه داد گفت: «پیشرفت محسوسی در گفت‌وگوهای سیاسی، امنیتی و اقتصادی بین لیبیایی‌ها حاصل شده است كه طی چند ماه گذشته با حمایت هیئت مأموریت سازمان ملل در لیبی تسهیل شده است».

او افزود: «تداوم مشارکت بین‌المللی در گفت‌وگوهای طرف‌های لیبیایی که با پشتیبانی هیئت نمایندگی سازمان ملل در لیبی تسهیل شده است ، جنبش بزرگی ایجاد کرده است تا لیبی را در مسیر صلح، ثبات و توسعه به جلو سوق دهد».

دبیرکل سازمان ملل اذعان کرد که اقتصاد لیبی در آستانه پرتگاه قرار دارد. او از طرف های لیبی خواست تا برای یافتن یک راه حل سیاسی دائمی برای پایان دادن به اختلاف‌ها با هدف حل مشکلات اقتصادی و بهبود اوضاع بشردوستانه به نفع کل مردم لیبی گام بردارند.

گوترش همچنین از همه طرف‌های بین‌المللی و منطقه‌ای را به احترام به مفاد توافق آتش‌بس در لیبی كه توسط طرفین درگیری در 23 اكتبر منعقد شد، دعوت كرد.
پیش بینی می‌شود که همه نیروهای خارجی و مزدوران در لیبی تا قبل از 23 ژانویه خارج شوند.

استفانی ویلیامز ، سرپرست هیئت اعزامی سازمان ملل برای لیبی در اوایل دسامبر گفت که حدود 20 هزار نفر از اعضای نیروهای خارجی یا مزدوران، هنوز در لیبی هستند.

گوترش در گزارش خود تأكید كرد، اجرای فوری توافق آتش بس شامل اطمینان از خروج همه جنگجوها و مزدوران خارجی از لیبی و تطبیق كامل و بدون قید و شرط تحریم تسلیحاتی که توسط شورای امنیت سازمان ملل از سال 2011 بر این كشور اعمال شده ست.

پیشتر نماینده ویژه سازمان ملل در لیبی نیز از عملکرد اعضای مجمع گفت‌وگوی سیاسی و تعهد و پایبندی آنها به موضوع برای برگزاری انتخابات سراسری که در 24 دسامبر 2021 قرار است برگزار شود را ستود و از تعهد نهادهای لیبی برای قبول مسئولیت برای فراهم کردن شرایط لازم جهت برگزاری این انتخابات قدردانی کرد.

فرستاده ویژه سازمان ملل با استقبال از تصمیم دولت برای اختصاص بودجه برای کمیسیون عالی انتخابات ملی بر ضرورت آماده سازی برای اجرای انتخابات تأکید کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم