مانع‌تراشی ایران تنها دو روز مانده به تحلیف جو بایدن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به نظر می‌رسد ایران تصمیم گرفته تا با مانع‌تراشی روش فشار با هدف دستیابی به توافق را در تعامل با جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا که روز 20 ژانویه سکان کاخ سفید و زمام قدرت در ایالات متحده را به دست خواهد گرفت، در پیش بگیرد.

پس از اقدام‌های تنش‌زای تهران در زمینه پرونده هسته‌ای و افزایش درصد غنی‌سازی اورانیوم، ایران اکنون تصمیم گرفته تا حکم‌های سنگینی را در خصوص پرونده‌های متعلق به آمریکایی‌های بازداشتی در این کشور صادر کند.

در این راستا شبکه «ان بی سی» دوشنبه 18 ژانویه 2021 گزارش کرد که ایران حکمی را علیه عماد شرقی شهروند ایرانی آمریکایی با تابعیت دوگانه صادر کرده است.
این شبکه خبری آمریکایی گفته که «زندانی کردن چهارمین آمریکایی (در ایران) می‌رود تا تلاش‌های دولت جو بایدن برای نجات توافق هسته‌ای را ناکام کند».

صدور حکم بدون محاکمه

این شبکه به نقل از دوست خانوادگی شرقی نقل کرد که گفته عماد شرقی 56 ساله در 30 نوامبر گذشته در تهران بازداشت و چند روز پیش به اتهام جاسوسی و خیانت بدون هیچ‌گونه محاکمه عادلانه و شفافی به 10 سال زندان محکوم شده است.

خانواده عماد شرقی روز گذشته طی بیانیه‌ای تاکید کردند که از بیش از 6 هفته پیش از سرنوشت او بی‌خبرند.

خانواده شرقی افزودند که «عماد قلب و روح خانواده ما است، فقط برای امنیت و سلامتی او دعا می‌کنیم. 6 هفته گذشت اما هیچ اطلاعی از مکان او نداریم».

«دیپلماسی گروگان‌گیری»

شایان ذکر است که رسانه‌های ایرانی پیش‌تر از محکومیت عماد شرقی خبر داده بودند اما هیچ‌گونه اشاره‌ای به تابعیت آمریکایی او نکردند.

به گفته این رسانه‌ها عماد شرقی در 6 دسامبر در استان آذربایجان غربی ایران و در نزدیکی مرزهای شمالی با عراق دستگیر شده است.

بنا به گفته خانواده‌اش، عماد شرقی از آن زمان تاکنون در محل بازداشتش در یکی از زندان‌های ایران و بی اطلاع از عالم خارجی به سر می‌برد.

شایان ذکر است که علاوه بر عماد شرقی 3 آمریکایی دیگر با نام‌های سیامک نمازی بازداشت شده در سال 2015 و پدر مسن او باکر که اخیرا به مرخصی پزشکی رفته و همچنین مراد طهباز فعال محیط زیست دارای تابعیت بریتانیایی نیز در ایران در بازداشت به سر می‌برند.

ایران اغلب با استفاده از «دیپلماسی گروگان‌گیری» اهدافی نظیر دست‌یابی به توافق درباره مسائلی دیگر، کاهش تحریم‌های اعمال شده بر این کشور یا آزادی ایرانی‌های بازداشتی در خارج یا همین‌طور آزادسازی اموال بلوکه شده ایران در خارج را دنبال می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم