عراق: به ایران درباره واکنش آمریکا نسبت به حمله به سفارتش هشدار دادیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق، روز دوشنبه 18 ژانویه در مصاحبه‌ای اختصاصی با تلویزیون الحدث، گفت، کشورش به ایران نسبت به واکنش آمریکا برای حمله به سفارت خود در بغداد هشدار داده بود.

وزیر خارجه عراق گفت، بغداد از ایران خواست برای جلوگیری از هدف قرار دادن منطقه الخضراء در بغداد مداخله کند.

Advertisement

او اظهار داشت: «به ایران گفتیم در صورت هدف قرار دادن سفارت آمریکا احتمال دارد واشینگتن دست به اقدامات جدی علیه تهران بزند».

وزیر خارجه عراق افزود: «بغداد در تلاش است تا با هیئت‌های دیپلماتیک مستقر در عراق هماهنگی و حفاظت و حمایت از آنها را فراهم کند».

فواد حسین، خاطرنشان كرد كه حملات موشكی به منطقه الخضزاء در بغداد، دولت عراق را در مخمسه قرار داد.

او فاش کرد، نیروهای عراقی تعدادی از عاملان حمله به منطقه الخضراء را دستگیر کرده‌اند.

او همچنین تاکید کرد که نیروهای عراق سخت در تلاش هستند تا این حملات را به کلی متوقف کنند.

فواد حسین خاطرنشان کرد: «دولت عراق تلاش دارد تا قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی که موضوع مشارکت سازمان ملل متحد برای نظارت و اطمینان از سلامتی آن مطرح شده است، همه سلاح‌های خارج از کنترل دولت را جمع‌آوری کند».

فواد حسین همچنین با اشاره به اینکه این گروه تروریستی داعش هنوز در برخی مناطق مرزی با سوریه حضور دارد، گفت عراق برای مقابله با این گروه به آموزش نیروهای ائتلاف بین المللی نیاز دارد.

وزیر امور خارجه عراق با اعلام مخالفت کشورش با دخالت‎های خارجی در امور داخلی، تأکید کرد، هر گونه تنش بین واشنگتن و ایران بر صحنه سیاسی داخل عراق تأثیر منفی می‌گذارد.

روابط عراق با سعودی و آمریکا

فواد حسین در رابطه با روابط عراق با سعودی گفت، دو كشور باهماهنگی پرونده‌های زیادی را حل و فصل كرده و در زمینه همکاری به پیشرفت‌های بزرگی رسیدند.

او گفت بغداد به دنبال همکاری و کار مشترک با دولت منتخب جو بایدن است.

گفتنی است که در ادامه تصمیم دولت عراق برای برقراری امنیت و جمع کردن سلاح‌های خارج از کنترل نهادهای دولتی به ویژه موشک‌هایی که حاکمیت این کشور را نقض می‌کنند، سرویس اطلاعاتی عراق روز یکشنبه اعلام کرد، تعدادی موشک در کرکوک توقیف کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم