لغو ممنوعیت سفر به آمریکا و بازگشت به توافق پاریس از تصمیمات مهم بایدن خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ران کلین رئیس جدید دفتر کارکنان کاخ سفید که توسط جو بایدن تعیین شد، روز یکشنبه 17 ژانویه 2021 تاکید کرد، جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا به محض پایان مراسم تحلیف که قرار است روز چهارشنبه 20 ژانویه انجام گیرد، 12 تصمیم مهم را امضا خواهد کرد.

کلین گفته است یکی از مهمترین تصمیم‌های که رئیس جمهوری منتخب آمریکا خواهد گرفت، لغو قانون ممنوعیت سفر ده‌ها کشور مسلمان به ایالات متحده است که در زمان دونالد ترامپ تصویب شد.

Advertisement

تصمیم ترامپ برای منع سفر شهروندان برخی کشورهای دارای اکثریت مسلمان به آمریکا در آن زمان، جنجال گسترده‌ای را در داخل و خارج ایالات متحده آمریکا برانگیخته بود.

طبق منابع کاخ سفید، یکی دیگر از گام‌های مهم جو بایدن هنگام ورود به کاخ سفید به طور رسمی برخواهد داشت، بازگشت به توافق زیست محیطی «پاریس» که بر مبارزه جامعه جهانی با تغییرات آب و هوایی تمركز دارد.

طبق این گزارش از جمله تصمیمات مهمی که باید اتخاذ شود، صدور دستورالعمل قانونی برای بازگرداندن مجدد کودکانی است که در جریان احداث دیوار مرزی میان آمریکا و مکزیک توسط دولت ترامپ، در مرز این کشور از خانواده‌های خود جدا شده‌اند.

الزامی کردن ماسک در نهادهای دولت فدرال

بایدن دستورالعمل لازم را برای زدن ماسک در موسسات و نهادهای دولت فدرال و شرکت بزرگ حمل و نقل بین ایالت‌ها را امضا خواهد کرد. ترامپ از الزامی کردن دستورالعمل پوشیدن ماسک خودداری کرده بود.

رود کلاین که بایدن او را به سمت رئیس دفتر کارمندان کاخ سفید انتخاب کرده است در بیانیه‌ای گفت، بحران هایی که کشور با آن روبرو است، نیاز به اقدام فوری دارد.

او گفت: «رئیس جمهوری پس از مراسم تحلیف حدود 12 فرمان اجرایی را برای بهبودی اوضاع امضا خواهد کرد».

کلاین افزود که بایدن در ده روز نخست کار خود اقدامات قاطعی را برای مقابله با بحران‌ها ، زیان‌های جبران ناپذیر کشور و بازگرداندن آمریکا به جایگاه و موقعیت خود در جهان انجام خواهد داد.

طبق گفته منابع نزدیک به جو بایدن مبارزه با بیماری همه‌گیری کرونا نیز یکی از مهمترین اولویت‌های دولت جو بایدن خواهد بود.

بایدن در اوایل این هفته از طرح محرک اقتصادی 1.9 تریلیون دلاری از طریق کمک‌های مالی و سایر موارد رونمایی کرد. او قصد دارد کارزار واکسیناسیون علیه Covid-19 را تسریع کند.

جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریكا، پیشتر در ماه دسامبر تأكید كرد كه اولین گامی كه او هنگام ورود به كاخ سفید به طور رسمی برمی دارد، بازگشت به توافق زیست محیطی «پاریس» است که بر مبارزه جامعه جهانی با تغییرات آب و هوایی تمركز کرده است.

او همچنین تاکید کرد که با توجه به کاهش اقتصاد آمریکا در پی بحران جهانی ناشی از بیماری همه‎گیر کرونا که تاکنون 75 میلیون مبتلا برجای گذاشته و باعث تعطیلی چندین ماهه بسیاری از بخش‌های تولیدی شده، او تلاش خواهد کرد تا یک چهارم میلیون فرصت شغلی را در اسرع وقت برای آمریکایی‌ها ایجاد کند.

بایدن در دیدار با اعضای اصلی تیم زیست محیطی خود، گفت که دولت او مبارزه با گرمایش زمین را به عنوان یکی از ستون‌های تلاش برای بازسازی اقتصاد ایالات متحده آمریکا که از کرونا آسیب دیده است را قرار خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم