فرانسه: احیای برجام کافی نیست موشک‌ها و فعالیت بی‌ثبات کننده ايران باید بررسى شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه، روز یکشنبه17 ژانویه با اعلام اینکه تهران در صدد دستیابی به سلاح هسته‌ای است گفت، «ضروری است به ایران بگوییم دیگر کافی است».

وزیر خارجه فرانسه خواستار بازگشت به توافق هسته‌ای سال 2015 وین شد که دونالد ترامپ ، رئیس جمهوری آمریکا در سال 2018 به طور یکجانبه از آن خارج شد و از آن زمان تحریم‌های سختی را علیه تهران اعمال کرده است.

او افزود:«مسئله بازگشت به توافق هسته‌ای کافی نخواهد بود بلکه نیازی ضروری به گفت‌وگوهای دشواری دیگری مانند گسترش سلاح‌های هسته‌ای، فعالیت بی‌ثبات کنند ایران در منطقه و دخالت در امور کشورهای همسایه خود نیز باید بررسی شود. من به رازداری در مورد این نوع پرونده‌ها ملزم هستم اما مهم است که این مسائل را در اسرع وقت به ایران بگوییم».

وزیر خارجه فرانسه در مصاحبه‌ای با روزنامه ژورنال دو دیمانش، با ابراز نگرانی از فعالیت‎های هسته‌ای ایران خواستار واکنش فوری و بازگشت ایالات متحده به توافقنامه 2015 به محض ورود جو بایدن رئیس جمهوری منتخب به کاخ سفید و آغاز کارش در ایالات متحده شد.

لو دریان گفت: «من این موضوع را به روشنی می‌گویم که ایران در مرحله ایجاد یک توانایی هسته‌ای است».

او افزود: «بنابرین لازم است به ایران بگوییم دیگر کافی است، و باید مقدمات بازگشت ایران و ایالات متحده به توافق وین فراهم شود. در ایران نیز در اواسط ماه ژوئن انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود».

اظهارات وزیر خارجه فرانسه پس از آن ایراد شد که ایران طی روزهای گذشته اعلام کرد، که برای افزایش سطح غنی سازی اورانیوم و عدم پایبندی به تعهدات خود به توافق هسته‌ای گام برداشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم