سرگذشت زندانی آمریکایی که سیاه‌ترین روزهای زندگی خود را در ایران گذراند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در گزارش بلند آسوشیتدپرس، تجربه غم‌انگیزی عضو پیشین نیروی دریایی آمریکا در پشت میله زندان‌های ایران شرح داده شده که این تجربه دردناک، تنها بعد دخالت مستقیم وزارت امور خارجه آمریکا، پایان یافت.

مایکل وایت روزهای سختی را پس از توقف ناگهانی خودروی راهنمای تور مسافرتی و اقدام 3 نفر در انتقال او با زور به خودوری آنها و سپس سر درآوردن از زندان سپری کرد که به گفته وایت، آب دستشویی و دوش حمام تماماً زنگ زده و قرمز رنگ بود.

درد و رنج این تبعه آمریکایی در ژوئن گذشته زمانی پایان یافت که وزارت امور خارجه آمریکا، آزادی او را تأمین کرد.

اهرم فشار بر آمریکا

مایکل با بازگوکردن جزئیات آزار جسمی خود از سوی زندان‌بانان و ریشخند دیگر زندانیان نسبت به اتهامات مشکوک علیه خویش، خود را به عنوان «گروگان سیاسی» توصیف کرد که با اتهاماتی مشکوک برای امتیازگیری از ایالات متحده روبرو بود.

مایکل اکنون 7 ماه پس از آزادی، با تلاش خود برای رقم‌زدن آغازی نو در زندگی خود در مکزیک، تأکید دارد که از تجارب تلخ خود در ایران سخن خواهد گفت و همه امور را برملا خواهد کرد.

چند روز بدون آب و غذا

ماجرا از آنجا آغاز شد که مایکل در ژوئیه سال 2018 برای دیدن یکی از دوستانش به ایران پرواز کرد و در دوران اقامتش، توسط جمعی دستگیر و با چشم‌بند و دستان بسته، به ساختمانی برده و در آنجا مورد بازجویی قرار گرفت و سپس به «زندان اطلاعات» برده شد. او چندین روز از غذا محروم بود و در فضای بسیار سرد سلول، به او بالش یا پتو هم داده نشد. وضعیت مایکل که از ماه‌ها پیش از سفر به ایران در بیمارستان به خاطر سرطان بستری و شیمی درمانی می‌کرد، روز به روز بدتر می‌شد.

مشکوک به جاسوسی

اطلاعات موجود حاکی از آن است که وی طی چند ماه، بارها و بارها درخصوص علل سفرش به ایران، مورد بازجویی قرار گرفت زیرا مسئولان ذی‌ربط، گمان می‌کردند که مایکل ممکن است جاسوس باشد. به همین دلیل هم پرسش نامه‌ای را در ارتباط با پیشینه نظامی و هرگونه ارتباط او با دستگاه‌های اطلاعاتی به او دادند.

مایکل عنوان ساخت که مدتی داستانی ساختگی را برای بازجویانش سر هم کرد بر این اساس که از او خواسته شده، اطلاعاتی را از شخصی که در آژانس امنیت ملی آمریکا می‌شناسد. بگیرد. به گفته مایکل بازجویان وی می‌خواستند قبل از آزاد کردنش، چیزی شبیه این روایت ساختگی را بشنوند

آب سرد و شلاق

مایکل فاش کرد که با دوست دختر ایرانی خود در سال 2014 در جزیره کیش ایران دیدار داشته که مکان ناپدید شدن رابرت لوینسون مأمور بازنشسته اف‌بی‌آی در سال‌ها پیش است.

به گفته مایکل یک بار در زندان توسط نگهبانی که سطل آب سرد روی او ریخته، بیدار شد و بار دیگر با ضربات شلاق بازجو به انگشتان پایش، مجبور به پاسخ دادن به پرسش‌های او شد.

کرونا

به توصیه یک زندانی، مایکل شروع به نوشتن پنهانی یادداشت‌های خود به بهانه بازی سودوکو کرد تا توجه نگهبانان را به خود جلب نکند. او یادداشت‌ها را به زندانی دیگری داد که از طریق یکی از بستگان آن زندانی، از زندان بیرون داده شد.

در پایان، مایکل با چندین اتهام از جمله انتشار عکس‌های خصوصی، همکاری با ایالات متحده علیه ایران و بی‌احترامی به رهبر، به 10 سال زندان محکوم شد.

بهار گذشته با شیوع ویروس کرونا در ایران، تحول غیرمنتظره‌ای در پرونده‌اش رخ داد و او که مبتلا به کرونا شده بود، از جمله هزاران زندانی بود که به دلایل پزشکی، به‌طور موقت آزاد شدند و به او اجازه دادند با قید وثیقه، در سفارت سوئیس در تهران زندگی کند اما ممنوع‌الخروج شده بود.

این وضعیت تا زمانی ادامه یافت که وزارت خارجه آمریکا در ژوئن گذشته، آزادی مایکل را علی‌رغم پایبندی به بازداشت ناعادلانه او فراهم ساخت و سپس به عنوان بخشی از توافق‌نامه‌ای که شامل کاهش مجازات حبس یک پزشک ایرانی-آمریکایی محکوم به نقض تحریم‌های ایران بود، به ایالات متحده بازگشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم