ادامه بی‌وقفه غنی‌سازی اورانیوم از سوی تهران و هشدار اروپا در مورد پیامدهای آن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پس از آنکه سازمان انرژی اتمی ایران به درخواست ترویکای اروپایی مبنی بر توقف فوری تولید اورانیوم فلزی به این شکل پاسخ داد که «به تولید بی‌وقفه اورانیوم فلزی به عنوان یک سوخت پیشرفته ادامه خواهد داد»، تهران از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست تا جزئیات «غیر‌ضروری» در مورد برنامه اتمی‌اش را منتشر نکند.

ایران همچنین هشدارها و خواسته‌های اروپا در توقف تولید اورانیوم فلزی را رد کرد و سازمان انرژی هسته‌ای ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد که این تصمیم، مطابق با مصوبه مجلس ایران است زیرا ایران از دو دهه قبل مقدار کمی اورانیوم فلزی تولید می‌کرد ولی تولید آن را به عنوان یک محصول میانی و سوخت پیشرفته، افزایش داده ‌است.

در ادامه این بیانیه آمده ‌است که اطلاعات مربوط به طراحی کارخانه اورانیوم فلزی را در زمان مناسب به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه خواهد داد.

نقض توافق و فراخوان توقف تنش‌آفرینی

این واکنش در پاسخ به هشدارهای فرانسه، بریتانیا و آلمان در روز شنبه 16 ژانویه مبنی بر اینکه ایران در حال استخراج اورانیوم به عنوان سوخت برای راکتور تحقیقاتی تهران است، صورت گرفت که از سوی ترویکای اروپایی به عنوان نقض تعهدات برجامی توصیف گردید.

در بیانیه مشترک ترویکا اروپایی از ایران خواسته شد، این فعالیت را پایان داده و بلافاصله به تعهدات برجامی خود بازگردد.

شایان ذکر است که برجام بر لزوم توقف تولید اورانیوم فلزی یا تحقیق و توسعه استخراج اورانیوم فلزی به مدت 15 سال تأکید دارد اما پارلمان ایران بر اساس مصوبه «برنامه اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» در دوم دسامبر گذشته، دولت ایران را موظف به خروج از تعهدات برجامی از جمله تولید اورانیوم فلزی ساخته ‌است.

ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه یکشنبه 17 ژانویه، خواستار توقف تنش‌آفرینی از سوی ایران و بازگشت به برجام شد.

پیامدهای خطرناک نظامی

در بیانیه روز گذشته ترویکا تأکید شده بود که تولید اورانیوم فلزی، پیامدهای جدی نظامی داشته و ایران توجیهی برای دست‌زدن به چنین اقدامی ندارد.

به گفته دیپلمات‌های غربی، ایران با کنار کشیدن از تعهدات برجامی خود اکنون فاصله‌اش را با تولید مواد برای بمب هسته‌ای به کمتر از یک سال، کاهش داده ‌است.

از سوی دیگر، تهران بارها تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را انکار کرده اما علی اکبر ولایتی، مشاور خامنه‌ای رهبر ایران در امور بین‌الملل، هفته گذشته در اظهارات جنجالی گفت که اگرچه خامنه‌ای تولید سلاح هسته‌ای را حرام دانسته اما ایران، استفاده از سلاح هسته‌ای برای خود جایز و مباح می‌داند.

گفتنی است که ایران هفته‌ها است که به تشدید تنش ادامه داده و غنی سازی 20 درصدی اورانیوم را آغاز و تأسیسات اتمی جدیدی را مجدداً راه اندازی کرده ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم