.
.
.

پس از استقبال کاربران؛ ایران پیام‌رسان سیگنال را ممنوع اعلام می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از این که کمیته فیلترینگ در ایران پیام رسان «سیگنال» را جز مصادیق محتوای محرمانه تشخیص داد، مقامات ایرانی به حذف آن از فروشگاه‌های آنلاین اقدام کردند.

رسانه‌های ایرانی گزارش کردند که پس از نصب این پیام‌رسان، کاربران ایران پیامی از سوی «کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه» دریافت کردند که اعلام می‌کرد «سیگنال» از حالت انتشار خارج شده‌ است.

این کارگروه که مسئولیت سانسور در ایران را برعهده دارد بیانیه‌ای در رابطه با حذف این پیام‌رسان صادر نکرده ‌است. پس از سیاست‌های جدید واتس‌آپ در رابطه با به اشتراک‌گذاری داده‌های شخصی کاربران با فیس‌بوک، بسیاری از کاربران به سوی استفاده ازپیام‌رسان سیگنال روی آوردند.

مقامات ایرانی پس از مشاهده استقبال کاربران از این پیام‌رسان سریعاً اقدام به حذف آن کردند تا مانند تلگرام به پیام‌رسانی محبوب تبدیل نشود.

مقامات ایرانی در سال 2019 به بهانه تهدید امنیت ملی پیام‌رسان تلگرام که نیمی از 81 میلیون ایرانی از آن استفاده می‌کردند را مسدود نمودند. این پیام‌رسان هم ‌اکنون در ایران تنها از طریق فیلترشکن قابل دسترس می‌باشد.

در همین رابطه مقامات ایرانی روح‌الله زم را به اتهام تحریک اعتراضات از طریق کانال تلگرامی «آمدنیوز» متهم و سپس در دسامبر 2020 اعدام کردند.

برغم فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌های جهانی بسیاری از مقامات ایرانی از جمله علی خامنه‌ای رهبر و محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران از این شبکه‌ها بویژه «توییتر» استفاده می‌کنند.

هفته پیش نیز محمدرضا تویسرکانی نماینده رهبر ایران در بسیج خبر داد که این نهاد شبه نظامی 150 هزار طلبه حوزه‌های علمیه را جهت مقابله با کاربران شبکه‌های اجتماعی مخالف نظام استخدام کرده‌ است.

تندروها در ایران با هدف سرکوب آزادی بیان و جلوگیری از هدایت اعتراضات عمومی همواره خواستار مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های جهانی و جایگزین کردن آنها با شبکه‌ها و پیام رسان‌های داخلی بوده‌اند.

در جریان اعتراضات گسترده و سراسری دی 1398 (نوامبر 2019) که طی آن حدود 1500 نفر کشته و هزاران نفر زخمی و بازداشت شدند، به دستور نیروهای امنیتی و با هدف سرکوب معترضان و قطع ارتباط میان آنها مقامات ایرانی کل شبکه اینترنت کشور را برای چندین روز کاملاً قطع کردند.

در دسامبر گذشته نیز تحقیقی از سوی مجله «امنیت ملی» منتشر شد که نظر کارشناسان و مدیران نهادهای امنیتی در رابطه با شبکه‌های اجتماعی را به بحث گذاشته بود. طبق نظر این کارشناسان، شبکه‌های اجتماعی دارای 15 تأثیر بر امنیت ملی کشور هستند که 13 مورد آن تأثیراتی آسیب زا تشخیص داده شدند.

این تحقیق که در آن مدیران و مقامات عالی‌رتبه اطلاعاتی و امنیتی از جمله افرادی از دفتر رهبر ایران، برخی اعضا شورای عالی امنیت ملی، مدیرانی از وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه در آن مشارکت کرده بودند نتیجه می‌گیرد که «گسترش شبکه‌های اجتماعی در ایران به زیان جامعه بوده و یکی از مهم‌ترین تهدیدات امنیت ملی به‌شمار می‌رود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم