.
.
.

پرواز پهپادها در رزمایش‌های ایران شبیه پهپادهای بکار رفته در حمله به آرامکو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مانورهای نظامی ایران، شبهاتی را پیرامون دست‌داشتن تهران در حمله به تأسیسات آرامکو سعودی در سال 2019 ایجاد کرده ‌است.

این در حالی است که تنش میان نظام ایران و ایالات متحده در آخرین روزهای دولت دونالد ترامپ، روندی فزاینده به خود گرفته و ضرب‌آهنگ اجرای رزمایش‌های سپاه پاسداران ایران نیز بالا گرفته‌ است.

تلویزیون دولتی ایران، کلیپ‌هایی از این رزمایش‌ها پخش کرد که نشان می‌داد پهپادها، اهداف دشمن فرضی را منهدم می‌کنند.

بارزترین این تمرین‌ها، استفاده از پهپادهای سه ضلعی دارای دو بالک در دو گوشه پهپاد بود. به گزارش آسوشیتد پرس؛ این نوع از پهپاد که «دلتا» نامیده می‌شود در حمله بقیق و خریص دو پالایشگاه متعلق به آرامکو در سپتامبر 2019، مورد استفاده قرار گرفت که تهران دست داشتن خود در آن را نفی کرد.

در آن زمان شبه‌نظامیان حوثی طرفدار ایران، مسئولیت این حمله را برعهده گرفتند. پهپاد دلتا در حمله ماه مه 2019 به خط لوله از شرق به غرب سعودی مورد استفاده قرار گرفت که این امر، احتمال دست‌داشتن تهران در این حملات را تقویت می‌کند.

به گزارش وب‌سایت سپاه نیوز در کمتر از دو هفته، سپاه 3 رزمایش انجام داد که آخرین آن در جمعه 15 ژانویه بود که در آن نسل جدیدی از موشک‌های بالستیک زمین به زمین پرتاب شد.

به گفته سپاه پاسداران، موشک‌های جدید مجهز به کلاهک‌های جداگانه هستند که می‌توانند از هوا هدایت شوند.

به گزارش خبرگزاری «فارس» وابسته به سپاه، این رزمایش‌ها در صحرای مرکزی ایران انجام شده و در آن «موشک‌های مجهز به کلاهک قابل جدا شدن و هدایت شونده به خارج از اتمسفر» و همچنین دارای «توانایی از کار انداختن و عبور سپرهای موشکی دشمن» آزمایش شده‌ است.

این مانورها پس از رزمایش‌های نیروی دریایی ارتش ایران در دریای عمان در نزدیکی اقیانوس هند و در گرماگرم تنش‌های شدید با ایالات متحده و کشورهای عربی انجام گرفت.

حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران که در این رزمایش‌ها حضور داشت، گفت که علاوه بر پرتاب «نسل جدید» موشک‌های بالستیک، شمار زیادی از پهپادها نیز به پرواز درآمدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم