شبکه‌ای متشکل از بشار اسد و دایی وی متهم به انفجار بندر بیروت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

طبق گزارش‌های جدید منتشر شده ممکن است رژیم اسد در وارد کردن محموله نیترات آمونیوم به بیروت دست داشته باشد. این محموله خطرناک که در ماه آگوست گذشته منجر به انفجاری عظیم مانند انفجاری اتمی در بندر بیروت شد و به کشته و زخمی شدن صدها نفر انجامید باعث تبادل اتهام میان بسیاری از مقامات لبنانی شد.

بر اساس گزارش روزنامه گاردین که روز جمعه 15 ژانویه منتشر شد مقصد کشتی حامل نیترات آمونیوم برخلاف ادعاهای پیشین کشور موزامبیک نبوده است بلکه از ابتدا با هدف رسیدن به بندر بیروت بارگیری شده بود. این گزارش می‌افزاید که به احتمال فراوان دو تاجر مرتبط بارژیم بشار الاسد در انتقال این محموله با هدف ساخت سلاح برای ارتش سوریه دست داشته‌اند.

Advertisement

جورج حسوانی رابط اسد با داعش

جورج حسوانی و مدلل خوری دو تاجری هستند که متهم به وارد کردن محموله نیترات آمونیوم به بیروت هستند. این دو سابقه ارتباط طولانی با رژیم اسد و کمک به آن جهت دور زدن تحریم‌های بین‌المللی را نیز دارند. بر اساس گزارشی ماه ژوئیه سازمان غیرانتفاعی «گلوبال وایتنس» که در در حوزه عدالت حقوقی و محیط زیست و برملا کردن فسادهای مالی در سطح جهان فعالیت می‌کند، خوری مدیریت یک شبکه مالی جهت پشتیبانی از نظام اسد را برعهده دارد.

جورج حسوانی نیز متهم به تجارت نفت میان رژیم اسد و داعش بوده و بر همین اساس اتحادیه اروپا و آمریکا وی را در لیست تحریم ها قرار داده بودند.

حسوانی همچنین دارای ملیت روسی نیز می‌باشد و ارتباطات فراوانی با بسیاری از شخصیت‌های ذی نفوذ روسی است. نام وی بویژه از سال 2006 در رابطه با برخی پروژه‌های نفت و گاز با تأسیس شرکت «هیسکو» در استان حمص سوریه بر زبان‌ها افتاد. به مرور فعالیت‌های اقتصادی وی پوششی برای تأمین منافع اقتصادی و مالی نظام بشار الاسد در سوریه تبدیل شد.

حسوانی در هنگامی که در سال 2000 مدیر پالایشگاه بندر «بانیاس» بود توانست شبکه‌ای از روابط شخصی و تجاری با طرف های زیادی از جمله روس‌ها ایجاد کند و بعدها از طریق این روابط به شخص بشار الاسد نزدیک شود.

حسوانی بعدها در سال 2015 توسط اتحادیه اروپا به واسطه‌گری میان داعش و نظام سوریه از طریق شرکت شخصی خود «هیسکو» متهم شد.

شبکه‌ای که از تسلیحات شیمیایی و اموال خانواده اسد مخافظت می‌کند

مدلل خوری که وی نیز دارای ملیت روسی است از سال 2011 متهم به پولشویی به سود رژیم و خانواده اسد می‌باشد.

وی ماه‌ها پیش از انفجار بندر بیروت از سوی دولت آمریکا متهم به خرید نیترات آمونیوم برای رژیم بشار الاسد شده بود.

مدلل خوری معروف به بانکداری با ملیت دوگانه روسی-سوری است که از دوران اتحاد شوروی سابق با اقامت در آن کشور، از نظام اسد و کارگزاران کلیدی آن مانند محمد مخلوف دایی بشار الاسد و پدر رامی مخلوف همواره حمایت و پشتیبانی کرده‌ است. بنا به سازمان «گلوبال واینتس»، خوری با تأسیس شرکت‌های پنهان به توسعه برنامه تسلیحات شیمیایی و موشکی رژیم سوریه کمک مستقیم می‌کرد و در همین چارچوب او به همراه حسوانی به دنبال ورود محموله نیترات آمونیوم به بندر بیروت بودند.

شبکه خانوادگی

مدلل خوری متهم به پرونده‌های فساد با ابعاد جهانی بوده به طوری که وی از سال‌های دهه نود قرن گذشته از طریق شرکت‌ها و بانک‌های وابسته به خود به پول‌شویی، کمک به نظام‌های دیکتاتوری و ارتباط با سازمان‌های مافیایی فعالیت می‌کرده‌ است. خوری شبکه‌ای از اعضا خانواده خویش را رهبری می‌کند که ضمن داشتن ملیت دوگانه سوری - روسی کمک‌های مالی و تکنیکی فراوانی برای توسعه سلاح‌های کشتار جمعی رژیم اسد انجام داده‌اند. به همین دلیل ابتدا مدلل خوری به عنوان سر شاخه این شبکه خانوادگی در سال 2015 از سوی دولت آمریکا تحریم شد و سپس عماد خوری برادر وی در سال 2016 از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا مورد تحریم قرارگرفت.

فرار دایی اسد به روسیه و استقبال مدلل خوری از وی

نفر سوم شبکه خانوادگی خوری شخصی با نام «عطیه» است که وی نیز به اتهام کمک مالی برای خرید کالاها و خدمات ممنوعه برای رامی مخلوف، پسر دایی بشار الاسد در سال 2016 توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم شد.

نفر چهارم، تونی خوری پسر برادر مدلل خوری است که مدیر بخشی از پروژه‌های خانوادگی می‌باشد. نفر پنجم، ساندرا دختر مدلل خوری بوده که به عنوان مدیر بخش سرمایه‌گذاری در شبکه خانوادگی فعالیت می‌کند.

گزارش سازمان «گلوبال واینتس» اشاره می‌کند مدلل خوری پس از فرار محمد مخلوف دایی بشار الاسد به همراه خانواده به مسکو درسال 2012 به مشاور وی جهت سرمایه‌گذاری در بخش مستغلات تبدیل شد.

این سازمان غیردولتی می‌افزاید که خرید برخی از این مستغلات با نام خانواده مخلوف و برخی دیگر به نام شرکتی ثبت شده در روسیه به نام حافظ مخلوف برادر رامی بوده‌ است.

از گاز اعصاب تا برنامه تسلیحات شیمیایی

سازمان «گلوبال واینتس» به ارتباط شبکه خانواده خوری در همکاری و پشتیبانی از صنایع نظامی رژیم اسد از طریق شرکت‌های «تریدویل»، «بیروسیتی» و «فرومینیتی» اشاره می‌کند و می‌افزاید که خوری دوستی نزدیکی با «بلیونید رینک» کارشناس تسلیحات شیمیایی در دوران اتحاد شوروی سابق داشته که گاز اعصاب مورد استفاده در ترور برخی مخالفان روسی در سال 2018 ساخت وی بوده است.

سازمان مذکور همچنین تأکید دارد که شبکه خانوادگی خوری از طریق شرکت‌های جعلی به معامله با شرکت‌هایی که هویت مشتری را مخفی می‌کردند به خرید تکنولوژی لازم جهت توسعه برنامه تسلیحات شیمیایی و موشکی نظام بشار الاسد کمک می‌نمودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم