سه امضا کننده برجام: اقدام ایران در تولید اورانیوم غنی‌شده ابعاد نظامی خطرناکی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سه امضا ‌کننده اروپایی برجام با ایران با انتقاد از برنامه‌های تهران برای آغاز تولید اورانیوم، تأکید کردند که هیچ توجیهی برای این اقدام در عرصه غیرنظامی وجود ندارد.

بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه مشترکی که در تارنمای وزارت خارجه بریتانیا منتشر شد، اظهار داشتند: «ایران هیچ استفاده غیرنظامی معتبری از فلز اورانیوم ندارد و تولید فلز اورانیوم، در بردارنده جنبه‌های نظامی خطرناکی است.»

Advertisement

این سه کشور با ابراز نگرانی عمیق درباره برنامه‌های جدید ایران، خاطرنشان کردند که تهران طبق برجام، پیش از این متعهد شده بود که به مدت 15 سال از انجام هرگونه فعالیت و تحقیق در زمینه استخراج فلز اورانیوم خودداری کند.

در ادامه بیانیه آمده ‌است: «ما با جدیت تمام از ایران می‌خواهیم که در صورت جدی بودن در حفظ برجام، این فعالیت‌ها را متوقف کند و بدون هر گونه تأخیر بیشتر، به انجام تعهدات برجامی خود بازگردد.»

تأسیسات جدید

همزمان با اعلام ایران برای افزایش 20 درصدی غنی‌سازی اورانیوم، تازه‌ترین تصاویر ماهواره‌ای از تأسیسات هسته‌ای نطنز نشان داد که سه تونل در کوهی در نزدیکی این تأسیسات، حفر شده‌ است.

بر اساس ارزیابی اولیه این تصاویر از سوی «مؤسسه بین‌المللی علم و امنیت»، مسئولان ذی‌ربط در حال ساخت تأسیسات جدید زیر کوهستان، برای تسریع غنی سازی اورانیوم هستند.

عکس‌هایی با دقت بالا

در ارزیابی اولیه این تصاویر، «موسسه بین المللی علم و امنیت» آمده‌ است که مسئولان ذی‌ربط در حال ساخت امکانات جدید در زیر کوه برای تسریع غنی‌سازی اورانیوم هستند.

بنا به گزارش این مرکز، تصاویر ماهواره‌ای با وضوح بالا که در 5 ژانویه گرفته شده‌ است، نشان می‌دهد که ساخت‌و‌ساز در بزرگترین کوه منطقه در جریان است که سایت بالقوه آینده یک مرکز جدید غنی‌سازی زیرزمینی است که به سرعت در حال پیشرفت است.

این تأسیسات مشتمل بر مرکز پشتیبانی مهندسی در آینده، سه تونل متصل به خطوط برق و فونداسیون‌های دفاتر اداری و مهندسی است.

بر اساس این گزارش همچنین مشخص شد که کامیون‌ها و سه انبار در نزدیکی وجود دارد که به احتمال زیاد، انبارهای ساختمانی هستند و با حصار امنیتی، محافظت شده‌اند.

حفاظت بیشتر

عکس‌ها نشان می‌دهد که سالنی که در بمباران تأسیسات غنی‌سازی اورانیوم در نطنز در ژوئیه گذشته تخریب شد، از بقایای انفجار به‌طور کامل پاکسازی شده و اکنون با حصار امنیتی حفاظت شده ‌است.

شایان توجه است که ایران طی چند روز گذشته و پس از شروع غنی‌سازی 20 درصدی اورانیوم در سایت فُردو در نزدیکی تهران، تهدید به تعلیق پروتکل الحاقی برجام و متوقف کردن بازرسی‌های داوطلبانه در صورت عدم لغو تحریم‌ها تا 21 فوریه کرده که بالتبع مانع سرکشی بازرسان آژانس انرژی هسته‌ای به تأسیسات هسته‌ای ایران خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم