سعودی: باید به حل‌و‌فصل فراگیر مسئله فلسطین دست یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی شنبه 16 ژانویه بر لزوم دستیابی به یک راه حل جامع برای مسئله فلسطین تأکید کرد.

وزیر امور خارجه سعودی در یک کنفرانس مطبوعاتی با ایمن الصفدی همتای اردنی خود در ریاض گفت: «ما به هماهنگی با اردن در امور منطقه‌ای و روابط دوجانبه ادامه می‌دهیم.»

Advertisement

بن فرحان با تأکید بر این که با الصفدی در مورد روابط دوجانبه گفت‌و‌گو کرده تا از این مذاکرات، به عنوان ستون اقدام مشترک عربی استفاده شود، ادامه هماهنگی میان دو کشور در امور منطقه و روابط دو جانبه را خاطرنشان ساخت.

وزرای خارجه سعودی و اردن در مورد روابط دو جانبه و تحولات منطقه، بحث و تبادل نظر کردند. وزیر امور خارجه سعودی گفت که او با همتای اردنی خود در مورد اوضاع سوریه، لیبی، لبنان و یمن و «دخالت‌های ایران در منطقه»، گفت‌وگو کرده ‌است.

وزیر امور خارجه سعودی تأکید کرد که دیدگاه‌های پادشاهی سعودی با دیدگاه اردن در مورد توجه مشترک منطقه‌ای و بین‌المللی، هم‌خوانی دارد که مهمترین آنها موضوع فلسطین، اوضاع جاری در سوریه، یمن، لبنان و لیبی و مداخلات ایران و ترکیه در امور منطقه است.

بن ‌فرحان در فرازی دیگر از این نشست خبری در پاسخ به سؤال خبرنگاران با تأکید بر این که «روابط دیپلماتیک با قطر به شکل کامل، عادی سازی خواهد شد»، افزود: «سفارت ما در دوحه پس از انجام اقدامات لازم طی چند روز، گشوده می‌شود.» به نظر او «بیانیه العُلا بر نقش شورای همکاری خلیج، تأثیر مثبت خواهد گذاشت.»

وزیر امور خارجه اردن نیز به نوبه خود با بیان این که «رابطه با سعودی، تاریخی و راهبردی است»، از حمایت مداوم سعودی از اردن برای رویارویی با چالش‌های اقتصادی، قدردانی کرد.

الصفدی افزود: «ما خواهان صلح عادلانه و همه‌جانبه در رابطه با آرمان فلسطین هستیم. سعودی و اردن به برپایی کشور فلسطین بر أساس مرزهای 1967 پایبند هستند.» او همچنین اظهار داشت که «صلح، یک گزینه استراتژیک عربی است و ما چشم به راه همکاری با دولت جدید آمریکا هستیم.»

الصفدی همچنین مخالفت اردن با همه اطراف مداخله در امور منطقه را ابراز داشت و تلاش حوثی‌ها برای تجاوز به سعودی را محکوم کرد و با تأکید بر مخالفت اردن با مداخله گری‌های ایران در منطقه، افزود: «امنیت سعودی و اردن در پیوند با هم است.»

او در ادامه گفت: «ما با سعودی درمورد تحکیم اقدامات مشترک را برای مقابله با چالش‌ها، توافق نظر داریم و در تلاشیم تا روابط را با شورای همکاری خلیج در زمینه امنیت، سیاست و اقتصاد را توسعه دهیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم