تأکید فایزر بر تحویل به موقع واکسن به اتحادیه اروپا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

علیرغم کاهش سرعت تولید واکسن فایزر- بیونتک در اواخر ژانویه و اوایل فوریه، شرکت فایزر تأکید کرد که دوزهایی که اتحادیه اروپا در فصل اول منتظر آنها بود، طبق برنامه و همان‌طور که روز جمعه 15 ژانویه توسط اورسولا فون در لاین رئیس کمیسریای اروپا اعلام شد، تحویل داده خواهند شد.

پس از اعلام تأخیر پیش‌بینی شده در تولید واکسن، فون در لاین در یک کنفرانس مطبوعاتی در لیسبون گفت: «من بلافاصله با مدیرکل فایزر تماس گرفتم و او به من اطمینان داد که تمام دوزهای تضمینی طی سه‌ماهه اول (به کشورهای اتحادیه اروپا)، تحویل داده خواهد شد.»

ابراز نگرانی شدید 6 کشور اروپایی

این د رحالی است که وزرای بهداشت شش کشور اتحادیه اروپا، جمعه 15 ژانویه طی نامه‌ای مشترک، «نگرانی شدید» خود را در مورد تأخیر در تحویل واکسن ابراز داشتند.

در این نامه، وزرای دانمارک، استونی، فنلاند، لیتوانی، لتونی و سوئد، این أوضاع «غیرقابل قبول» را محکوم کردند که «اعتبار روند واکسیناسیون را خدشه دار می‌کند.»

امضا کنندگان این نامه افزودند: «ما موظف هستیم به رغم تلاش‌های استثنایی دولت‌های خود برای اطمینان از واکسیاسیون به موقع، به شهروندان و گروه‌هایی که در معرض خطر قرار دارند، اطلاع دهیم که واکسیناسیون به تأخیر خواهد افتاد.»

در ادامه نامه آمده ‌است: «از شما می‌خواهیم با شرکت فایزر / بیونتک برای توضیح کلی و تأکید بر نیاز به اطمینان از ثبات و ادامه روند تحویل واکسن در زمان مناسب، تماس بگیرید.»

مقامات این شش کشور اظهار داشتند که به آنها اطلاع داده شده که «در هفته‌های آینده، روند تحویل واکسن به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.»
در بخش دیگری از این نامه آمده‌است: «برای برخی تا 8 فوریه 2021 مهلت تعیین شده‌است، در حالی که دیگران اطلاعاتی در مورد مدت زمان احتمالی کاهش روند تحویل واکسن ندارند.»

لیتوانی روز جمعه 15 ژانویه اعلام کرد که میزان واکسن به 54505 دوز کاهش می‌یابد، در حالی که برای 4 هفته آینده، 108 هزار و 810 دوز تعیین شده بود.

وزارت بهداشت آلمان جمعه 15 ژانویه اعلام کرد که شرکت فایزر به دلیل کارهای جاری در کارخانه این شرکت آمریکایی در بلژیک، تحویل واکسن تولید شده با همکاری شرکت آلمانی بیونتک به کشورهای اتحادیه اروپا را به تأخیر خواهد انداخت.

به گفته خبرگزاری فرانسه «در یک اطلاع‌رسانی فوری، کمیسریای اتحادیه اروپا و از طریق آن کشورهای عضو اتحادیه اروپا مطلع شدند که به دلیل تغیبرات جاری در کارخانه پیرس، شرکت فایزر قادر نخواهد بود سهمیه واکسن‌های وعده داده شده را تحویل دهد.»

طبق گفته وزارت بهداشت آلمان، فایزر تأکید کرده که هدف ازتغییرات جاری در این کارخانه، افزایش ظرفیت تولید از اواسط ماه فوریه است.

تأکید نروژ بر کاهش تحویل واکسن

قبل از اعلامیه آلمان، مقامات نروژی اظهار داشتند که فایزر جمعه 15 ژانویه اطلاع داد که «از هفته آینده»، تحویل واکسن به نروژ و اروپا برای بهبود توانمندی‌های تولیدی، کاهش خواهدخواهد یافت. (نروژ عضو اتحادیه اروپا نیست).

این درحالی است که نه شرکت فایزر و نه شریک آلمانی آن بیونتک، بلافاصله کاهش تحویل واکسن در فنلاند عضو اتحادیه اروپا را تأیید نکردند.

بر اساس سرشماری تهیه شده توسط «خبرگزاری فرانسه»، براساس منابع رسمی تا روز جمعه 15 ژانویه،35.61 میلیون دوز واکسن ویروس کرونا در سراسر جهان در دستکم 58 کشور و منطقه تزریق شده‌ است.

شایان ذکر است ویروس کرونا که از چین آغاز شد، همچنان به کشتار در سطح جهان ادامه می‌دهد به طوری که آمار مرگ‌و‌میر ناشی از این پاندمی در سراسر جهان از آستانه دو میلیون مورد، فراتر رفته و شمار موارد ابتلا به 100 میلیون مورد نزدیک شده‌است.

بیشترین تعداد جان باختگان در ایالات متحده آمریکا بوده که نزدیک به 400 هزار مورد است.

خبرگزاری فرانسه در سرشماری دیگر اعلام کرد که بیماران کرونایی در قاره اروپا از 30 میلیون نفر فراتر رفته و آلمان اعلام کرده‌است که شمار مبتلایان به کرونا در این کشور از دو میلیون مورد بیشتر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید