.
.
.

پرسش‌هایی در خصوص اقدامات ترامپ در آخرین روزهای حضور در کاخ سفید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با آغاز شمارش معکوس مراسم ادای سوگند جو بایدن رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا در 20 ژانویه، پرسش‌هایی مهم در ارتباط یا انتقال قدرت از ترامپ به خلف خود، به ویژه پس از تأکید ترامپ بر عدم مشارکت در این مراسم مطرح شده‌ است؛ آن‌هم در حالی که مایک پنس معاون رئیس‌جمهوری، درسخنانش در نشست عالی آژانس فدرال مدیریت وضعیت‌های فوق‌العاده، قول مشارکت و انتقال قدرت به شکل خالی از تنش را داده ‌است.

درهمین اثنا تدابیر امنیتی در واشینگتن دی‌سی شدت یافته و بیشتر جاده‌های منتهی به ساختمان کاپیتال و کاخ سفید بسته شده‌اند.

با این حال، پرسش‌هایی در مورد روزهای باقیمانده ترامپ در قدرت وجود دارد که در گزارش خبرگزاری فرانسه به چشم می‌خورند.

ترامپ با اعلام این که در مراسم تحلیف بایدن شرکت نخواهد کرد، افزود که با این وجود می‌تواند در راستای رفع بن‌بست میان دو طرف گام بردارد.

ترامپ نه با بایدن تماس گرفت تا به شکست خود اعتراف کند و نه او را پس از پیروزی به کاخ سفید دعوت کرد اما کاخ سفید هفته گذشته، بایدن را به گذراندن شب 19 ژانویه در «بلر هاوس» دعوت کرد که سنتی آمریکایی است که از زمان جیمی کارتر رئیس‌جمهوری پیشین، وجود دارد و بایدن این دعوت را پذیرفت.

مقامات انتظار ندارند ترامپ در آستانه مراسم ادای سوگند، بایدن را برای مراسم سنتی نوشیدن چای به کاخ سفید دعوت کند. این درحالی است که معلوم نیست ترامپ در دفتر یادبودی که هر رئیس‌جمهوری برای خلف تازه‌وارد خود در کاخ سفید می‌گذارد، مطلبی بنویسد یا نه.

ترامپ چه زمانی واشینگتن را ترک خواهد کرد؟

مراسم تحلیف معمولاً با خروج رئیس‌جمهوری سابق از ساختمان کاپیتال و سفر به دیگر مناطق آمریکا سوار بر یکی از هواپیماهای «ایر فورس وان» ریاست جمهوری، پایان می‌یابد.

از آنجایی که ترامپ تصمیم گرفت در این مهمانی شرکت نکند، مقامات کاخ سفید می‌گویند او هنوز تصمیم نگرفته‌است که چگونه و چه زمانی کاخ سفید را برای اقامت در پالم بیچ در فلوریدا ترک کند.

ترامپ بعد از خروج از کاخ سفید چه خواهد کرد؟

ترامپ هنوز برنامه‌های خود برای دوران پس از پایان ریاست جمهوری را مشخص نکرده، با این حال به احتمال نامزدی خود برای انتخابات 2024 اشاره کرده بود اما سنا ممکن است با آغاز محاکمه دوم ترامپ در پی یورش به ساختمان کنگره، این امکان را نیز از او سلب کند.

در صورت محکوم شدن ترامپ، سنا می‌تواند او را از نامزدی مجدد برای مناصب فدرال منع کرده و حتی او را از دریافت حقوق بازنشستگی ریاست جمهوری محروم کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم