.
.
.

مصر: نباید با پرونده هسته‌ای ایران جدا از دخالت‌های منطقه‌ای این کشور تعامل داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

معتز زهران سفیر مصر در واشینگتن تأکید کرد که مصر بر این باور است که پرونده هسته‌ای ایران تنها مشکل در رابطه با رفتار این کشور در منطقه نیست بلکه مداخلات تهران و تلاش‌های آن برای از میان‌بردن دارایی‌های کشورهای عربی در منطقه است که باید با آن مقابله کرد.

زهران در اظهاراتی به خبرگزاری مصری رسمی «خاورمیانه» افزود که فرصتی برای همکاری با دولت جدید آمریکا با توجه به تشدید دخالت ایران در درگیری‌های مختلف منطقه، اعم از لبنان، سوریه، عراق یا یمن وجود دارد که منجر به تعمیق مشکلات در این کشورها شده‌ است.

او گفت: «پرونده هسته‌ای ایران نباید جدا از دخالت این کشور در تمامی درگیری‌های منطقه، مورد بررسی قرار گیرد.»

سفیر مصر در واشینگتن افزود که قاهره بر این باور است تا زمان دستیابی به توافق نباید در مورد مسئله سد رنسانس، اقدامی یک جانبه انجام شود.

زهران اظهار داشت که برای حل اختلاف در مورد سد رنسانس، نیاز به همکاری با دولت جدید ایالات متحده برای ایفای نقش سازنده وجود دارد.

پرونده‌های گوناگون

زهران افزود که فرصت‌های زیادی برای همکاری میان مصر و ایالات متحده در پرونده‌های مختلف در دوران زمامداری دولت جدید جو بایدن رئیس‌جمهوری منتخب ایالات متحده وجود دارد.

زهران که به عنوان میهمان در یک گفت‌وگوی ویدیویی آنلاین با شورای ملی روابط آمریکایی - عربی سخن می‌گفت، اظهار داشت که عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهوری یکی از اولین رهبرانی است که پیروزی بایدن را گفت و بر تمایل مصر برای همکاری با او در زمینه تقویت روابط میان دو کشور تأکید ورزید.

این جلسه آنلاین با مدیریت اد رویس یکی از اعضای مجلس نمایندگان ایالات متحده که ریاست کمیته روابط خارجی مجلس را برعهده دارد، برگزار شد و با طرح پرسش از زهران در مورد واکنش مردم مصر به رویداد یورش به ساختمان کاپیتال در 6 ژانویه آغاز شد که زهران در پاسخ گفت، این تحولات برای مصر و همه جهان بسیار غم‌انگیز و تکان دهنده بود. او حوادث آمریکا و آنچه مصر پیشتر در رابطه با تمایل برخی از گروه‌های افراطی به استفاده از تظاهرات گسترده برای تبدیل آنها به اعتراضات خشونت‌آمیز، هرج و مرج و بی قانونی و همچنین موضوع روابط مصر و اخوان المسلمین را شاهد بود، مرتبط دانست.

معتز زهران سفیر مصر در واشینگتن
معتز زهران سفیر مصر در واشینگتن

زهران خاطرنشان کرد: در مورد آمریکا، همان اتفاقی رخ داد که در مصر بروز کرد. احساس وحدت ملی گسترده‌ای در میان مردم وجود داشت که این وضعیت آشوب را به دنبال داشت و باعث شد همه مردم علیه تمامی کسانی که چنین اقدامات خشونت‌آمیز و تروریسم را تحریک می‌کنند، یک صدا شوند. از آن حوادث غم‌انگیز در ایالات متحده و حوادث مشابه در دیگر مناطق، درسهایی گرفته شد که مهمترین آنها این است که حقوق و آزادی‌ها به‌طور کلی مطلق نیستند اما با تضمین سایر حقوق و همچنین دستیابی به نظم، امنیت و آرامش عمومی ارتباط دارند.

به گفته او، امنیت برای حفظ اعتراض مسالمت‌آمیز و همچنین محافظت از نهادهای حاکم و امنیت ملی در برابر افراط گرایانی که می‌خواهند به صفوف آشوبگران رخنه کنند، از اهمیت زیادی برخوردار است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم