فوری

پخش زنده

فرستاده سازمان ملل در یمن دوباره حمله به فرودگاه عدن را محکوم کرد

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

مارتین گریفیث فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن روز پنج‌شنبه 14 ژانویه 2021 بار دیگر حمله به فرودگاه بین‌المللی عدن یمن در اواخر ماه گذشته و همزمان با ورود دولت جدید این کشور را مجددا به شدت محکوم کرد. در این حمله ده‌ها تن از شهروندان یمنی از جمله چند مسئول دولتی، روزنامه‌نگاران و کارمندان سازمان‌های بشردوستانه کشته شدند.

گریفیث تاکید کرد که نتایج تحقیقات دولت یمن نشان داد که پیکارجویان حوثی مسئول این حمله بوده‌اند. او این حمله را «جنایت جنگی» توصیف کرد که ناقض قوانین بشردوستانه بین‌المللی که با هدف حمایت شهروندان و تاسیسات شهری وضع شده، دانست.

وزارت کشور یمن، روز پنجشنبه 14 ژانویه 2021، اعلام کرد که مارشناسان موشکی ایران و حزب‌الله لبنان پشت حملات موشکی به فرودگاه عدن بوده است.

این وزارت در بیانیه‌ای با تاکید بر اینکه موشک‌ها از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها شلیک شده اعلام کرد، تحقیقات نشان داده که حوثی‌ها با همکاری کارشناسان ایران و برخی از عناصر تروریستی حزب الله لبنان تدارک شده است.

این وزارتخانه تأکید کرد که موشک‌هایی که فرودگاه عدن را هدف قرار دادند، مانند موشک‌های بالستیک ساخت ایران بودند که پیشتر ساختمان ریاست ستاد نیروهای یمن در مآرب را هدف قرار داده بودند.

وزارت کشور یمن همچنین فاش کرد که موشک‌هایی که فرودگاه عدن را هدف قرار دادند، از فاصله حدود 100 کیلومتری شلیک شده بودند.

فرودگاه بین المللی عدن در تاریخ 30 دسامبر هنگام پیاده شدن اعضای کابینه جدید دولت توافق ملی یمن از هواپیما در فرودگاه با حمله موشکی مواجه شد این حمله به کشته شدن 26 نفر کشته و بیش از 110 نفر زخمی شده‌اند. در این حمله اعضای دولت جدید یمن هیچ آسیبی ندیده‌اند.

معمر الاریانی وزیر اطلاعات یمن پس از وقوع انفجار در توییتر با تاکید سلامتی همه اعضای کابینه جدید در حمله به فرودگاه عدن این حمله را «اقدام تروریستی و ناجوانمردانه شبه نظامیان حوثی تحت حمایت ایران» دانست.

تبلیغات

برگزیده های کاربران