.
.
.

تحریم‌های جدید آمریکا علیه نهادهای ایرانی در ارتباط با فعالیت‌های تسلیحاتی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت آمریکا جمعه در 15 ژانویه، تحریم‌های جدیدی را علیه ایران در ارتباط با بخش تسلیحات اعمال کرد.

این تحریم‌ها، آخرین تحریم‌های اعمال‌شده توسط ترامپ علیه اقتصاد ایران است که هدف از آن، وادار‌سازی نظام ایران برای انجام مذاکرات جدید در زمینه محدود‌کردن برنامه هسته‌ای آن است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا جمعه 15 ژانویه با اعلام اینکه «گسترش سلاح‌های متعارف ایران، امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی را تهدید می‌کند»، از اعمال تحریم‌ها علیه نهادهای ایرانی به دلیل فعالیت‌های مربوط به سلاح‌های متعارف خبر داد. تحریم‌هایی که علیه سازمان‌های صنایع دریایی، هوایی و فضایی ایران اعمال شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا با تأکید بر این که سلاح‌های ایران، ادامه درگیری‌ها در سوریه، لبنان، عراق و یمن را دامن می‌زند، افزود: «سلاح‌های غیر متعارف ایرانی، ابزاری در دست رژیم به منظور پیاده کردن تروریسم جهانی است.»

او افزود، «ایران از حملات به وسیله قایق‌ها، موشک‌ها و پهپادها در کارزار گسترش تروریسم در سطح بین‌المللی استفاده می‌کند.»

وزارت امور خارجه آمریکا با تأکید بر تعهد واشینگتن بر ادامه فشار حداکثری بر رژیم ایران برای تغییر بنیادی رفتار خود، از همه کشورها خواست که مانع فروش یا عرضه سلاح به ایران شوند.

تحریم‌های ثانویه نیز علیه شرکت‌هایی که با کشتیرانی ایران همکاری دارند، اعمال شده است.

خزانه داری آمریکا چهارشنبه گذشته از وضع تحریم‌های جدید علیه 3 فرد و 16 نهاد از جمله شرکت‌های وابسته به علی خامنه‌ای رهبر نظام ایران خبر داد. این تحریم‌ها شامل دو سازمان ایرانی تحت کنترل خامنه‌ای شد. استیون منوشین وزیرخزانه‌داری آمریکا گفت که این دو سازمان، نخبگان ایرانی را قادر می‌سازند تا ادامه نظام مالکیت فاسد را در بخش‌های بزرگ اقتصاد ایران امکان‌پذیر سازند.

پمپئو هدف از تحریم‌های کشورش علیه ایران را جلوگیری از کنترل نیمی از اقتصاد ایران توسط علی خامنه ای توصیف کرده و گفت: «خامنه ای به بهانه کمک به مردم در حال اعمال کنترل خود بر اقتصاد است.»

خزانه داری آمریکا 5 ژانویه، 16 نهاد و یک فرد مرتبط با صنایع فولاد و فلزات ایران را تحریم کرد. دفتر کنترل دارایی‌های خارجی این وزارتخانه در آن زمان در بیانیه ای اعلام کرد که یک تأمین کننده چینی الکترود گرافیتی را تحریم کرده که یکی از عناصر اصلی در تولید فولاد است.

همچنین12 تولیدکننده ایرانی فولاد و سایر محصولات فلزی و 3 عامل فروش خارج از کشور برای یک شرکت فلزی بزرگ ایرانی و شرکت معادن ایران، هدف تحریم قرار گرفته‌اند.

در این بیانیه آمده‌است: «بخش معادن ایران یک منبع مهم درآمد برای رژیم ایران است که ثروت‌های کلانی را برای مسئولان فاسد ایران و طیف وسیعی از فعالیت‌های شوم آن، تأمین می‌کند که شامل گسترش سلاح‌های کشتار جمعی، پشتیبانی از تروریست‌ها و شبه‌نظامیان خارجی و انواع موارد نقض حقوق بشر در داخل و خارج از کشور می‌گردد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم