فوری

پخش زنده

تصاویر ماهواره‌ای: پهپادهای انتحاری ایران در یمن مستقر شدند

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

مجله آمریکایی «نیوزویک» روز پنج‌شنبه 14 ژانویه 2021 تصاویری ماهواره‌ای منتشر کرد که نشان می‌دهد ایران پهپادهای انتحاری پیشرفته در اختیار پیکارجویان حوثی یمن قرار داده است. حوثی‌ها در روزهای گذشته از سوی ایالات متحده آمریکا در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار گرفتند.

در این گزارش اختصاصی نیوزویک آمده که این تصاویر توسط کارشناسان نظامی این مجله بررسی شده و نشان می‌دهد پهپادهای مدل «شاهد 136» که از نوع پهپادهای انتحاری هستند، در استان الجوف در شمال یمن مستقر شده‌اند.

کارشناسان نظامی که هویت آنها فاش نشده به نیوزویک گفته‌اند: «ایران به بازوهای حوثی خود در یمن پهپادهای پیشرفته داده‌اند. آنها این پهپادها را مستقر و آماده کرده تا مجموعه متنوعی از اهداف در دسترس را مورد حمله قرار دهند.»

یکی از این کارشناسان در ادامه افزود: «آنها می‌کوشند توان حمله به اهدف آمریکایی، سعودی، خلیجی و اسرائیلی را به دست آورده و سپس نقطه شروع این حملات را در یمن قرار دهند تا خود را از هر گونه رویارویی یا اقدام انتقامجویانه در امان بدارند.»

وزارت کشور یمن پنج‌شنبه 14 ژانویه اعلام کرد که «سامانه پرتاب موشک حوثی‌ها از سوی متخصصان ایرانی و لبنانی پشتیبانی می‌گردد.»
این وزارتخانه تأکید کرد: «موشک‌هایی که فرودگاه عدن را هدف قرار دادند، از همان نوع همان موشک‌هایی بودند که ریاست ستاد در مارب را هدف قرار دادند.»

وزارت کشور یمن فاش کرد که «موشک‌هایی که فرودگاه عدن را هدف گرفتند، از فاصله حدود 100 کیلومتری شلیک شده بودند.»

گروه مهندسی نیروهای مشترک هم در سواحل غربی یمن روز پنجشنبه 14 ژانویه اعلام کردند که یک مین دریایی ساخت ایران که توسط شبه نظامیان تروریستی حوثی کار گذاشته شده بود در آبهای دریای سرخ در ساحل غربی این کشور پیدا کردند.

یک منبع نظامی یمنی در تیم مهندسی این کشور گفت، یک واحد گشتی از گروه مهندسی طی گزارشی از پیدا کردن یک مین بزرگ با قدرت تخریبی که امواج دریا آن را به ساحل منطقه غلیفقه آورده بود را پیدا کردند. این گروه سپس با یک تیم تخصصی آن را تفکیک و سپس منفجر کردند.

این مین و مین‌های دیگری که مصدر آنها ایران است به شبه نظامیان حوثی داده شده تا در آب راههای بین المللی بویژه باب المندب کاشته شوند.

منابع نظامی یمن می‌گویند کاشتن مین در آب‌راههای بین‌المللی و در مسیر کشتی‌های تجاری جهان در حقیقت در راستای سیاست تخریبی ایران در منطقه صورت می‌گیرد این عملیات تخریبی توسط شبه نظامیان مزدور حوثی انجام می‌گیرد.

تبلیغات

برگزیده های کاربران