.
.
.

عفو بین‌الملل خواستار لغو فوری حکم اعدام «احمدرضا جلالی» پزشک ایرانی – سوئدی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان عفو بین‌الملل روز چهارشنبه 13 ژانویه با ارسال نامه‌ای خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ایران، خواستار متوقف کردن اعدام «احمدرضا جلالی» شد.

رونوشتی از این نامه که توسط سازمان عفو بین‌الملل نوشته‌شده، به سفارت ایران در سوئد فرستاده‌ شده است.

عفو بین الملل در این نامه از مقامات ایرانی خواست تا حکم اعدام احمدرضا جلالی را لغو و این پزشک و پژوهشگر ایرانی-سوئدی را آزاد کند.

در نامه عفو بین الملل با استناد به توصیه کار گروه «بازداشت‌های خودسرانه» سازمان ملل متحد، حق قانونی جبران خسارت نیز برای احمدرضا جلالی مطالبه شده است.

احمدرضا جلالی از سال 2009 برای ادامه تحصیل در مقطع فوق دکتری در رشته پزشکی بحران به کشور سوئد مهاجرت کرده و از آن سال به همراه خانواده خود در این کشور زندگی می‌کرد.

او با دعوت رسمی دانشگاه تهران به ایران سفرکرده بود، در 2016 به دست مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شد و سه سال را در بازداشتگاه این وزارتخانه به سر برد. اتهامی که مقامات ایرانی در ابتدا به وی وارد کردند، «همکاری با دول متخاصم» بود. جلالی سپس در دادگاه انقلاب تهران به اتهام «فساد فی‌الارض از طریق جاسوسی برای اسرائیل» به اعدام محکوم‌شده و این حکم در دیوان عالی کشور ایران به تائید رسید. او در مدت بیش از سه سال بازداشت برای اعتراف به این اتهام با انواع شکنجه‌ها روبه‌رو شد.

احمدرضا جلالی یکی از شهروندان دو تابعیتی است که در سال‌های اخیر و بعد از سفر به ایران بازداشت و با اتهاماتی مانند جاسوسی روبه‌رو شده‌اند.

«کایلی مور گیلبرت»، پژوهشگر 33 ساله استرالیایی، یکی از آخرین مواردی بود که بعد از دو سال بازداشت به اتهام جاسوسی برای اسرائیل، با سه زندانی جمهوری اسلامی ایران در تایلند معاوضه و به ایران بازگشتند.

به‌تازگی 149 شخصیت هائز بر جایزه نوبل از رشته‌های مختلف در سراسر جهان با امضای طوماری از علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، خواستند تا احمدرضا جلالی را آزاد کند تا او بتواند به خانه وزندگی‌اش بازگردد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم