.
.
.

گزارش سالانه دیده بان حقوق بشر: ایران در صدر مجازات اعدام قرار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیده‌بان حقوق بشر طی «گزارش جهان 2021» به وضعیت حقوق بشر در 100 کشور پرداخته است. این گزارش که روز چهارشنبه 13 ژانویه و در 761 صفحه نوشته شده به وخیم تر شدن وضع مدافعان حقوق بشر و ناراضیان از حکومت در ایران اشاره کرده است.

این گزارش آورده که «ایران یکی از صدرنشینان مجازات اعدام در جهان بوده و از ابتدای سال 2020 تا 19 نوامبر همان سال تعداد 233 نفر را اعدام کرده است». طبق این گزارش اعدام ها شامل کسانی بوده که در دوران کودکی مرتکب جرم شده بودند.

در این گزارش به نقل از «مایکل پیچ» معاون مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر آمده است که «هر چند ایران در سال گذشته بابحران‌های ژئوپلتیکی، بهداشتی و اقتصادی روبرو بود اما مقامات این کشور جامعه مدنی را به عنوان تهدیدی اصلی کشور به شمار آوردند».

این گزارش ضمن اشاره به تشدید فشارها بر فعالان مدنی و وخامت شرایط مدافعان حقوق بشر و افزایش سرکوب ناراضیان، تاکید می‌کند که مقامات ایرانی هیچ تلاشی برای محاکمه ناقضان حقوق بشر بویژه نیروهای امنیتی انجام نداده‌اند.

ایران در سال‌های اخیر شاهد اعتراضات عمومی گسترده‌ای بوده که شدیدترین آنها در دی 1398 (نوامبر 2019) اتفاق افتاد. در جریاناین اعتراضات نیروهای دولتی با کاربرد اسلحه جنگی و خشونت بیش از حد به سرکوب معترضان پرداختند. طی این اعتراضات، مقامات ایرانی دسترسی به اینترنت جهانی برای شهروندان را برای چندین روز قطع کردند. پیشتر عفو بین‌الملل تعداد کشته شدگان آن اعتراضات را 304 نفر اعلام کرده بود. اما فعالان حقوق بشر می‌گویند که شمار قربانیان آن اعتراضات بسیار بیشتر از این رقم بوده ولی به دلیل محدودیت‌ها، خانواده‌ها از اعلام نام فرزندان قربانی خویش خودداری می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم