.
.
.

چرا شماره 39 از پلیت موترهای افغانستان حذف می‌شود؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری افغانستان پنج‌شنبه 14 ژانویه اعلام کرد، عدد 39 از ریاست ترافیک حذف می‌شود.

صالح در صفحه فیسبوک‌اش نوشت: «عدد سی‌ونه (39) از ریاست ترافیک حذف می‌گردد. گفته می‌شود که بخاطر عبور از سی‌ونه و ابا ورزی از اخذ پلیت با شماره سی‌ونه بعضی‌ها تا سه صد دالر رشوه می‌دهند البته ما ثبوت نداریم اما این معضله واقعی است».

صالح اضافه کرد: «از اینکه عدد سی‌ونه به گاو شیری برای بعضی از افراد مخل و کارشکن تبدیل شده است به ریاست ترافیک هدایت داده می‌شود که در توزیع پلیت برای موترها در سراسر افغانستان این عدد را برای ابد حذف نمایند به زودی موضوع به مقام ریاست جمهوری افغانستان پیشنهاد خواهد شد».

او اظهار کرد: «سر از روز شنبه (16 ژانویه 2021) نباید کسی بخاطر عدد سی‌ونه سرگردان باشد و یا مجبور به رشوه دهی شود. این هشداریه باید جدی گرفته شده و اجراات گردد».

چرا شماره 39 حذف شود؟

39عددی است که بیشتر افغان‌ها با آن شدیداً حساسیت دارند اگر شماره‌های که درترکیب آن عدد 39 به کار رفته باشد هرگز آنرا نمی‌گیرند. اما چرا؟

بیشتر افغان‌ها عدد 39 را عدد «بی‌ناموسی» تعریف می‌کنند اگر توزیع پلاک‌های ماشین، شماره‌های تلفن، پلاک خانه با عدد 39 باشد هرگز آنرا نگرفته و از آن با حساسیت شدید اجتناب می‌کنند.

در گذشته نیز چندین بار توزیع پلیت(پلاک) برای موترهای شخصی به دلیل حساسیت بیشتر افغان‌ها روی عدد 39 متوقف شده بود.

همچنان حامد کرزی رئیس جمهوری سابق افغانستان در سال 2011 در مورد امضای توافق‌نامه راهبردی با آمریکا لویه جرگه (نشست بزرگان) را در کابل دایر کرد و درآن نشست 40 کمیته کاری تشکیل شده بود اما شرکت کنندگان این نشست با تشکیل کمیته 39 حساسیت و واکنش نشان دادند سرانجام فیصله شد که شماره کمیته 39 با عدد 41 تبدیل شود.

شایان ذکر است که دراول حساسیت‌ها روی عدد 39 و عدم پذیرفتن آن تنها منحصر به شهر هرات درغرب افغانستان بود اما با گذرزمان این مسئله به یک باور عامیانه تبدیل شد به شهرهای دیگر این کشور از جمله کابل و مزارشریف نیز رسید.

حالا موضوع عدم پذیرفتن عدد 39 یکی از چالش‌های بزرگ اجتماعی در افغانستان به شمار می‌رود. هرچند درگذشته کمپین‌ها و راهپیمایی‌های زیادی تحت نام «خرافه زدایی» راه اندازی شده بود اما هیچ تاثیری را درقبال نداشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم