.
.
.

وزارت امور خارجه ایران «حکم بازداشت» ترامپ را صادر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیر امور خارجه ایران از صدور حکم بازداشت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در خصوص ترور قاسم سلیمانی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صدا‌و‌سیما؛ محمد جواد ظریف روز چهارشنبه 13 ژانویه 2021 در جلسه شورای سیاستگذاری همایش بین‌المللی مطالبات حقوقی-بین المللی «دفاع مقدس» که با حضور رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح ایران برگزار شد، افزود: «محل پیگیری حقوقی ترور قاسم سلیمانی و همراهان ایشان محاکم قضایی ایران و عراق است.»

ظریف همچنین در این جلسه مدعی شد که وزارت امور خارجه ایران موفق به گرفتن محکومیت آمریکا از گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد ترور سلیمانی شده است.

او در ادامه با اشاره به بیانیه شورای عالی قضایی عراق مبنی بر صدور حکم بازداشت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: این حکم با پیگیری زیادی که توسط وزارت امور خارجه و سایر نهاد‌ها صورت گرفت صادر شده است.

قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران در نخستین ساعات بامداد جمعه، دوم ژانویه سال جاری دقایقی پس از ورود به عراق وقتی همراه با ابومهدی المهندس، معاون حشد شعبی عراق و ده نفر دیگر در حال خروج از فرودگاه بغداد بود، از سوی نیروهای ارتش آمریکا هدف قرار گرفته و کشته شدند.

پنتاگون پس از این عملیات، در بیانیه‌ای اعلام کرد که هدف قرار دادن سلیمانی از سوی ارتش آمریکا، دستور دونالد ترامپ بوده است و این اقدام با هدف ممانعت از برنامه‌های ایران برای حملات بعدی به نیروهای آمریکایی انجام شد.

مناقشه ايران و آمريكا درباره ترور سليمانى، همانند دست‌یابی تهران به بمب هسته‌ای و ساخت موشک‌های دوربرد يك مساله سياسى است كه به باور برخی صاحب‌نظران، وزارت امور خارجه ایران و در راس آن ظریف، در تلاش است آن را به يك بازى حقوقى و قضايى تبديل کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم