.
.
.

محمد بن سلمان: ارزش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در سعودی بالغ بر 6 تریلیون دلار است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز ولی‌عهد، نایب رئیس شورای وزیران و وزیر دفاع پادشاهی عربی سعودی چهارشنبه 13 ژانویه 2021 در نشست مجمع جهانی اقتصاد از ارزش 6 تریلیون دلاری فرصت‌های سرمایه‌گذاری در کشورش، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی طی مشارکت خود در جلسه گفتگوهای راهبردی در چارچوب فعالیت‌های مجمع جهانی اقتصاد که با حضور بیش از 160 نفر از رهبران و کارگزاران موثر بین‌المللی که 28 بخش و 36 کشور را نمایندگی می‌کنند، برگزار شده، ارزش فرصت‌های سرمایه‌گذاری طی دوره 10 ساله آینده در کشورش را بالغ بر 6 تریلیون دلار برآورد کرد.

ولی‌عهد سعودی در این نشست همچنین دستاوردهای کشورش از زمان اعلام برنامه چشم‌انداز 2030 تاکنون را برشمرد.

محمد بن سلمان همچنین گفت که 3 تریلیون دلار از مجموع کل ارزش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در کشورش به طرح‌های جدیدی از جمله فرصت‌های بهبود امکانات بهره‌برداری نشده پادشاهی سعودی و تاسیس بخش‌های جدید و آتی شکوفایی اقتصادی در چارچوب برنامه چشم‌انداز 2030 تعلق، خواهد گرفت.

ولی‌عهد سعودی گفت که 85 درصد از این برنامه اقتصادی گسترده از سوی صندوق سرمایه‌گذاری عمومی و بخش خصوصی سعودی تامین مالی خواهد شد و 15 درصد باقی‌مانده با تشویق و جذب سرمایه‌های خارجی از کشورهای خلیجی و سایر کشورهای جهان انجام خواهد شد.

او گفت که این سرمایه‌گذاری‌ها در زمینه‌ بخش‌های سنتی و جدید دارای استعداد، انجام خواهد شد تا بتوان جایگاه سعودی را با توجه به دستاوردها و امکانات آن در زمینه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر، انقلاب صنعتی چهارم، گردشگری، حمل و نقل، ورزش و سرگرمی ارتقاء داد.

ولی‌عهد سعودی همچنین از نقش شرکای مصمم و فعالی كه بر ارزش انتقال و بومی‌سازی دانش و فناوری و تقویت استعدادها در داخل پادشاهی سعودی می‌افزایند، قدردانی کرد.
محمد بن سلمان در این نشست همچنین دستاوردهای کشورش از زمان اعلام برنامه چشم‌انداز 2030 از حیث مضاعف شدن درآمدهای غیرنفتی، تقویت حضور زنان در بازار کار، افزایش سطح رقابت در محیط کار، فعال‌سازی نقش صندوق سرمایه‌گذاری عمومی، بهبود گسترده محافظت از محیط زیست و بهینه‌سازی چرخه کربن در اقتصاد که از سوی گروه 20 و طی ریاست سعودی بر گروه 20 اقتصاد برتر جهان به تصویب رسیده است را بر شمرد.

او گفت که دستاوردهای پیشین سعودی در چارچوب چشم‌انداز 2030 در راستای تحول و اصلاحات سریعی بود که در دوره 4 ساله گذشته در کشورش انجام شده که در دوره 10 ساله آینده مضاعف خواهد شد.

ولی‌عهد سعودی همچنین سال 2020 را سالی پر از چالش توصیف کرد و گفت که پادشاهی سعودی در این راستا آ آمادگی دارد و روند تحولی که از چند سال پیش در سعودی آغاز شده در تمام ابعاد از جمله اقتصادی، فعالیت‌های دولتی و زمینه‌های اجتماعی کشور را وارد مراحل جدیدی کرده و فرصت‌های سرمایه‌گذاری نوعی در این کشور ایجاد کرده است.

او گفت که با توجه به نقش پیشگام سعودی در اقتصاد جهانی این کشور همواره بر همکاری‌های بین‌المللی با شرکا و دوستانش در مجمع کارگزاران و به اشتراک گذاشتن این فرصت‌های سرمایه‌گذاری پیش‌رو با آنها اصرار ورزیده و روند شکوفایی پادشاهی سعودی باعث گسترش توسعه در منطقه و جهان می‌شود.

شاهزاده محمد بن سلمان همچنین بر نقش کشورش در گذشته و حال در چارچوب تقویت توسعه و حمایت از ثبات منطقه و محافظت از بازارهای صادرات انرژی تشدید و بر ادامه آن نقش در راستای منافع منطقه و برقراری امنیت، صلح و تقویت همکاری‌های اقتصادی تاکید کرد.

شایان ذکر است که مجمع جهانی اقتصاد در سال 1971 در شهر ژنو سوئیس به عنوان سازمان بین‌المللی غیر دولتی تاسیس شد. این مجمع جهانی هدف بهبود اوضاع جهان از طریق تقویت‌ همکاری‌ میان بخش‌های عمومی و خصوصی را دنبال می‌کند.

مجمع جهانی اقتصاد همچنین تلاش می‌کند تا رهبران برجسته سیاسی و بخش خصوصی را با هدف ایجاد طرح‌های بین‌المللی، منطقه‌ای و صنعتی گردهم آورد و در این راستا برخی از متخصصان را مشارکت داده که شامل رهبران، سیاسیون، تصمیم‌گیران، رهبران بخش‌ خصوصی، موسسات آموزشی و اتاق‌های فکر می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم