.
.
.

سه پروژه مهم اقتصادی میان افغانستان و ترکمنستان افتتاح شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روسای جمهوری افغانستان و ترکمنستان پنج‌شنبه 14 ژانویه سه پروژه مشترک میان دو کشور را افتتاح کردند که این پروژه‌ها شامل خط آهن آقینه - اندخوی نیز می‌شود.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان با نشر اعلامیه‌ای نوشت، این پروژه‌ها شامل «افتتاح خط آهن آقینه- اندخوی، پروژه لین برق 500 KV کرکی- اندخوی- پلخمری و پروژه وصل فایبر نوری امام نظر- آقینه- سرحد آباد- تورغندی» می‌باشند.

مراسم افتتاح این پروژه‌ها به‌گونه آنلاین برگزار شد که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفت، آنانیکه فکر می‌کردند ایجاد شبکه خط آهن در افغانستان محال است، دوباره فکر کنند.

غنی اضافه کرد: «جای بسیار افتخار است که افغانستان بعد از یکصد و چند سال، روابط دیرینه‌اش را با کشورهای آسیای میانه تجدید می‌کند. دوستی بین افغانستان و ترکمنستان برای دولت و مردم افغانستان یک رابطه پُرارزش است».

او اظهار کرد، اهمیت موقعیت افغانستان منحیث چهارراه اتصال آسیای مرکزی با جنوب، شرق و غرب آسیا، بهره برداری و ادامۀ کار پروژه‌های مهم اقتصادی و زیربنایی به اثبات می‌رساند که دیدگاه او برای اتصال منطقوی رویا نه، بلکه یک واقعیت انکار ناپذیر است.

از سوی دیگر، قربان قلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان در این مراسم گفت: «من یقین دارم که چنین پروژه‌ها پشتوانۀ قوی برای اقتصاد افغانستان بوده و به صنعت این کشور نیز موثر خواهد بود».

شایان ذکر است که تفاهم‌نامه ساخت خط آهن آقینه – اندخوی یک سال پیش میان کشورهای افغانستان و ترکمنستان امضا شد که ساخت آن حدود 30 میلیون دالر هزینه داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم