.
.
.

سخنگوی ارتش ملی لیبی: ترکیه با مذاکره از کشورمان خارج نمی‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

احمد المسماری، سخنگوی ارتش ملی لیبی، روز پنجشنبه 14 ژانویه گفت که ترکیه با مذاکره یا میانجگیری از لیبی خارج نمی‌شود.

المسماری فاش کرد که ترکیه هنوز در حال بسیج کردن نیروهای شبه نظامی در پایگاه الوطیه لیبی است که این پایگاه به طور کلی در کنترل آنکارا درآمده است.

المسماری گفت: یک ناوچه ترکیه‎ای در 4 ژانویه در بندر «الخمس» پهلو گرفت و همان روز ساعاتی پس از ورود منطقه را ترک کرد. این نشان می‌دهد که ترکیه همچنان به تجهیز تسلیحاتی شبه نظامیان اسلامگرا ادامه می‌دهد.

سخنگوی ارتش ملی لیبی همچنین گفت ترکیه یک پل هوایی نظامی برای رساندن تجهیزات نظامی به سمت پایگاه‌های الوطیه و مصراته ایجاد کرده است.

او تاکید کرد که آنکارا با زبان خوش مانند مذاکره یا میانجیگری از لیبی خارج نخواهد شد.

ترکیه برای حمایت از دولت اسلامگرای فایز السراج که در طرابلس مستقر است در لیبی دخالت نظامی کرده است برغم مخالفت‌های گسترده لیبیایی‌ها و مخالفت نهادهای بین‌المللی و کشورهای منطقه آنکارا همچنان به دخالت خود در لیبی ادامه داده و از گروههای اسلامگرا در لیبی حمایت تسلیحاتی می‌کند. این کشور تاکنون دهها هزار مزدور خارجی به ویژه اغلب شبه‌نظامیان سوری مقیم ترکیه را برای جنگ در لیبی به پایگاه‌های نظامی تحت کنترل ارتش این کشور در لیبی اعزام کرده است.

المسماری تصریح کرد که دادستان نظامی با ارسال بیانیه‌ای اعلام کرد که کلیه شرایط آتش بس دائمی در حال اجرا است و تولید و صادرات مجدد نفت با در نظر گرفتن حقوق و شرایط معیشتی همه لیبیایی ها از سرگرفته می‌شود کما اینکه همه خطوط هوایی در غرب، شرق و جنوب بازگشایی می‌شود.

سخنگوی ارتش ملی لیبی همچنین از تبادل بازداشت شدگان و اسرای میان دو طرف درگیر در این کشور خبر داد.

در همین حال استفانی ویلیامز ، فرستاده سازمان ملل متحد در لیبی، تأکید کرد که طرف‌های لیبی برای برگزاری انتخابات در تاریخ مقرر ان در در ماه دسامبر سال آینده توافق کرده و این تصمیم اجرا خواهد شد.

ویلیامز با اشاره به اینکه هنوز پیشرفتی در سازوکار انتخاب اعضای مرجع اجرایی برای دولت انتقالی حاصل نشده است، گفت هیئت اعزامی از سوی سازمان ملل متحد هیچ نقشی در تعیین یا انتخاب اعضای مرجع اجرایی نخواهند داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم