.
.
.

سازمان جهانی بهداشت: پای گونه جهش‌یافته کرونا به 50 کشور رسیده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمامن جهانی بهداشت از مشاهده و ثبت نسل جهش‌یافته کووید19 در 50 کشور سراسر جهان خبر داد.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) روز چهارشنبه 13 ژانویه 2021، در خصوص شیوع نسل جدید ویروس کرونا در سراسر جهان ابراز نگرانی کرد.

این سازمان تاکید کرد: نسل جهش‌یافته کووید19 که برای نخستین بار در 14 دسامبر در بریتانیا به نام VOC 202012/01 مشاهده شد، هم اکنون در 50 کشور جهان مشاهده و مواردی از ابتلای به آن ثبت شده است.

این سازمان در ادامه افزود: گونه دیگری از ویروس کرونا که برای نخستین بار در 18 دسامبر در جنوب آفریقا به نام 501Y.V2 دیده شد نیز هم اکنون در 20 کشور و منطقه مشاهده شده است.

این سازمان افزود: ژاپن در نهم ژانویه از نسل جدیدی از ویروس کرونا به نام B.1.1.248 که در چهار مسافری که از برزیل بازگشته بودند، خبر داد.

برغم واکسیناسیون، ایمنی جمعی علیه کرونا امسال حاصل نمی‌شود

برغم وجود فضای خوش‌بینانه حاکم بر جهان که با آغاز واکسیناسیون علیه ویروس کرونا در برخی کشورها مردم با آن زندگی می‌کنند، اما سازمان جهانی بهداشت ساعاتی پیش هشدار داد که برغم واکسیناسیون، ایمنی جمعی در برابر Covid-19 طی سال جاری حاصل نمی‌شود.

سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه 11 ژانویه در بیانیه‌ای هشدار داد گرچه توزیع واکسن در برخی از کشورهای جهان آغاز شده است اما ایمنی جمعی در برابر کووید-19 در سال جاری حاصل نخواهد شد.

سومیا سوامیناتان، مسئول بخش علمی سازمان جهانی بهداشت در یک جلسه توجیهی در ژنو گفت: «در سال 2021 به هیچ سطحی از ایمنی جمعی نمی‌رسیم.»

این مقام سازمان جهانی بهداشت بر اهميت ادامه بکارگیری اقدامات ایمنی مانند رعایت فاصله اجتماعی، شستن مرتب دست‌ها با صابون و ماسک زدن برای كنترل این بیماری همه‌گیر تاکید کرد.

سومیا سوامیناتان «پیشرفت خارق‌العاده» دانشمندان را که در کمتر از یکسال موفق به تولید چندین واکسن ایمن و موثر در مقابل کووید-19 شده‌اند، تحسین کرد.

صبر کنید...به زمان بیشتری نیاز داریم

سوامیناتان برغم تحسین و قدردانی از دانشمندان برای تولید واکسن اما در عین حال تاکید کرد که تولید و تزریق واکسن طرحی زمان‌بر است.

او افزود: «تولید دوزهای واکسن در مقیاس بزرگ، نه میلیون‌ها دوز بلکه میلیاردها دوز به زمان بیشتری نیاز دارد». او همچنین از مردم خواست کمی صبر داشته باشند.

سوامیناتان اطمینان داد که سرانجام واکسن‌ها در همه کشورها توزیع می‌شوند.

او گفت که ادامه اقدام‌های بهداشتی و اجتماعی برای محدود کردن انتقال ویروس، حداقل تا پایان سال جاری ضروری خواهد بود.

گفتنی است چند روز پیش جهان اولین سالگرد ظهور ویروس کرونا و مرگ اولین مبتلا در چین را با غم و اندوه از دست دادن انسان‌های زیادی پشت سرگذاشت این ویروس که اکنون به خطرناکترین بیماری همه‌گیر در تاریخ معاصر تبدیل شده است، تاکنون نزدیک به 100 میلیون نفر در سراسر جهان را به خود مبتلا کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم