.
.
.

ایران 6 برابر بیشتر از متوسط جهانی گاز مصرف می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالی که ایران فقط 1.1 درصد جمعیت جهان را داراست اما سهمی معادل 6.7 درصد تقاضای گاز جهان را به خود اختصاص داده است.

این امر بدان معناست که سرانه مصرف گاز در ایران 6 برابر جهان است. در همان حال برق نیز در ایران دو برابر جهان مصرف می‌شود.

ایران رتبه نخست جهان در پرداخت یارانه انرژی را نیز به خود اختصاص داده و سالانه میلیاردها دلار یارانه انرژی بویژه به صنایع اختصاص داده می‌شود تا به طور صوری قیمت تمام شده کالاها ارزان نشان داده شود.

اخیرا در رابطه با آلودگی هوا در کلان‌ شهرهای ایران و به ویژه تهران به دلیل بد مصرفی انرژی و سهم بالای ایران در مصرف سوخت‌های هیدروکربنی بحث‌های زیادی صورت گرفت.

به تازگی مازوت سوزی نیز به عنوان علت اصلی آلودگی هوا مطرح شده است. اگرچه بارها از سوی مسوولان ایرانی تاکید شده که در نیروگاه‌ها و صنایع از مازوت استفاده نمی‌شود، اما فعالان محیط زیست استفاده از مازوت را مورد تاکید قرار داده‌اند.

اما هر چند سوخت مایع شامل بنزین،‌ گازوئیل و مازوت آلودگی بیشتری نسبت به گاز ایجاد می‌کنند، گاز نیز به نوبه خود در ایجاد آلودگی نقش دارد.

مصرف روزانه حدود 130 میلیون متر مکعب گاز در تهران، هر چقدر هم که گاز انرژی پاکی در نظر گرفته شود باز هم سبب آلودگی درسطح شهر می‌شود.

این موضوع با توجه به فرسودگی سیستم انتقال انرژی و همچنین سیستم‌های گرمایشی پر مصرف خانگی به آلودگی هوا در شهرهای کوچک و بزرگ ایران دامن زده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم