.
.
.

ایران نوعی ارتقا یافته از سوخت اتمی طراحی کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار گزارشی برای کشورهای عضو گفت که ایران طراحی نوع ارتقا یافته سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران را آغاز کرده است. به گفته کاظم غریب آبادی نماینده ایران نزد سازمان های بین‌المللی در وین، فعالیت‌های ایران در این زمینه در سه مرحله انجام و در مرحله اول، اورانیوم فلزی با استفاده از اورانیوم طبیعی تولید خواهد شد.

او در جمع خبرنگاران گفته است: «تمامی این مراحل به اطلاع آژانس رسیده و می‌رسد ‌و بازرسان آژانس نیز سه روز قبل، از کارخانهتولید صفحه سوخت بازدید کردند.»

کاهش تعهدات برجامی ایران که در پی خروج آمریکا از توافق هسته ای و آغاز کارزار فشار حداکثری کلید خورده بود اخیرا با افزایش سطح غنی سازی اورانیوم تا 20 درصد در مجتمع فردو وارد مرحله جدیدی شد.

چندی پیش نیز بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی محرمانه اعلام کرده‌ بودند که ایران گام‌های جدیدی برای ساخت تسلیحات هسته‌ای برداشته و در همین راستا ساخت خط تولید ماده‌ اصلی کلاهک‌های اتمی را آغاز کرده است.

همچنین تصاویر ماهواره‌ای جدیدی که از تاسیسات غنی‌سازی نطنز گرفته شده نشان می‌دهد سه تونل در کوهی در نزدیکی سایت نطنز حفر شده است.

بررسی اولیه این تصاویر از سوی «مرکز بین‌المللی دانش و امنیت» حاکی از آن است که ایران برای تسریع روند غنی‌سازی در حالساخت تاسیساتی در دل کوه‌هاست.

ناظران بر این باورند اقدامات اخیر ایران در آستانه شروع به کار دولت جو بایدن برای تقویت موضع چانه زنی تهران در صورت آغاز مذاکرات جدید میان ایران و آمریکا می باشد بویژه آن برخی مقامات دولت جدید آمریکا از احتمال بازگشت به برجام نیز سخن گفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم