رئیس سابق محیط زیست دماوند در یک حمله مسلحانه به قتل رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست ایران اعلام کرد که در پی حمله مسلحانه به رئیس سابق محیط زیست دماوند، خودروی او به رگبار بسته شد و منجر به قتل این محیط بان شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، چهارشنبه 13 ژانویه 2021 جمشید محبت‌خانی، درباره این حادثه گفت که شب گذشته خودروی «عباس میرزاکریمی» محیط‌ بان دماوند توسط افراد ناشناس و با اسلحه جنگی به رگبار بسته شد و او در این حادثه جان خود را از دست داد.

به گفته او، هنوز ضاربین شناسایی نشده و انگیزه آن‌ها مشخص نیست، اما شکارچیان غیرمجاز و قاچاقچیان اسلحه مظنونان اصلی این جنایت هستند.

بر اساس این گزارش، حدود ساعت 21 شب گذشته، عباس میرزاکریمی؛ رئیس سابق محیط ‌زیست شهرستان دماوند با خودروی خود از منزلش در محدوده گرمابسرد در حال حرکت به سمت دماوند بود که توسط فرد یا افراد ناشناس مورد با سلاح جنگی مورد هدف گلوله قرار گرفت و از ناحیه سر و دیگر نقاط بدن زخمی شد.

او پس از این حمله، به بیمارستان منتقل شد اما به دلیل شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد.
ظاهراً دقایقی پس از این حادثه، خواهرزاده او به صورت اتفاقی در مسیر مذکور در حال تردد بوده و دایی خود را به بیمارستان منتقل کرده بود.

پرونده قتل رئیس سابق محیط ‌زیست شهرستان دماوند توسط کارآگاهان پلیس آگاهی در حال رسیدگی است و تحقیقات درباره شناسایی عامل یا عاملان این قتل ادامه دارد.

گفتنی است، محیط بانی در ایران یکی از خطرناک‌ترین شغل‌ها به شمار می‌آید به این علت که این افراد وظیفه دارند مقابل شکارچیان و متجاوزان به طبیعت که اغلب مسلح هستند، بایستند و مانع فعالیت آنها شوند در حالیکه قانون این کشور به محیط بانان اجازه حمل اسلحه نمی‌دهد و به همین دلیل سالانه تعدادی از آنها جان خود را هنگام درگیری با شکارچیان از دست می‌دهند یا دچار آسیب‌های جبران‌ناپذیری می‌شوند و هیچ حمایتی از آنها از سوی دولت نمی‌شود.

این عدم حمایت به قدری شدت دارد که سال گذشته برای اولین بار در ایران یک محیط ‌بان اعدام شد، محیط‌ بانی که 10 سال قبل از آن، یک مظنون به شکار را کشته بود و با رضایت ندادن خانواده مقتول، حکمش اجرا شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم