پاداش 7 میلیون دلاری آمریکا در مقابل اطلاعاتی درباره مکان داماد ایمن الظواهری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت خارجه ایالات متحده سه‌شنبه 12 ژانویه 2021 اعلام کرد پاداشی به ارزش 7 میلیون دلار را در مقابل اطلاعاتی که منجر به یافتن مکان عبدالرحمن المغربی یکی از رهبران سازمان القاعده شود، اختصاص داده است.

عبدالرحمن المغربی یکی از فرماندهان سازمان «القاعده» و داماد ایمن الظواهری رهبر این گروه است. المغربی به خاطر مهارت‌های بالایش در مخفی شدن و استتار در میان سازمان‌های مسلح به «روباه» توصیف شده است.

از هفت سال پیش و در پی شایعه کشته شدن او این عنصر تروریستی از نگاهها دور مانده و همراه با ایمن الظواهری از مخفیگاهشان در ایران، امور القاعده را سازمان‌دهی می‌کرد.

بنا به اعلام وزارت خارجه آمریکا المغربی و الظواهری به همراه بسیاری دیگر از رهبران تروریستی القاعده در ایران از پوشش و محافظت لازم برخوردار بوده و از نگاهها و چنگ عدالت بین‌المللی دور مانده‌اند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اما سه‌شنبه دوباره نگاهها را به سوی عبدالرحمن المغربی معطوف کرد و خبر داد که او همچنان زنده و در ایران است.

پمپئو گفت که واشنگتن جایزه‌ای 7 میلیون دلاری را در مقابل دادن اطلاعاتی که منجر به شناسایی مکان این یکی از رهبران القاعده شود، تعیین کرده است.

عبدالرحمن المغربی بازوی راست و داماد ایمن الظواهری است و قبلا در سال 2006 گزارش‌های زیادی در مورد کشته شدن او در ایالت وزیرستان پاکستان، منتشر شده بود.

از سویی سازمان القاعده نیز کشته شدن المغربی را اعلام کرد و همواره اصرار کرد تا از آن زمان به بعد هیچ‌گونه اشاره‌ای به او در بیانیه‌ها و نامه‌های القاعده نشود.

در همین راستا مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که قراردادن تروریست‌ها در فهرست و همچنین اعلام برنامه پاداش‌هایی برای عدالت متعلق به وزارت خارجه آمریکا، نشان از شراکت استراتژیک میان ایران و القاعده دارد.

او همچنین تاکید کرد که واشنگتن اجازه ادامه حمایت از تروریسم را نخواهد داد و از «همه کشورها خواست تا همانند آمریکا برای از میان برداشتن این ائتلاف تروریستی اقدام کنند».

از طرفی مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا نیز روز سه‌شنبه ضمن پرده برداشتن از روابط پنهانی میان ایران و سازمان القاعده، فاش کرد ایران به سازمان القاعده کمک کرد تا حملات 11 سپتامبر را ترتیب دهد.

پمپئو که پیش از این ریاست سازمان سیا (CIA) را هم بر عهده داشت، در صفحه توئیترش با تاکید بر اینکه القاعده و ایران «محور ویرانی» در جهان هستند، فاش کرد که ایران به سازمان القاعده کمک کرد تا حملات 11 سپتامبر را ترتیب دهد.

پمپئو همچنین در کنفرانسی خبری گفت که «روابط میان ایران و القاعده از نزدیک به 3 دهه پیش آغاز شده است» و ایران به القاعده اجازه داده تا مقری عملیاتی در خاک این کشور احداث کند.

پمپئو توضیح داد که «ایران به طراحان حملات 11 سپتامبر کمک کرده و 8 تن از عاملان این حملات مدت کوتاهی پیش از آن به ایران مسافرت کرده‌اند و ایران تجهیزات نظامی در اختیار اسامه بن لادن رهبر سابق القاعده قرار داده است».

به گفته او ایران همچنین به نیروهای القاعده اجازه داد آزادانه با خارج در ارتباط بوده و در خاک ایران آزادانه رفت و آمد کنند. او همچنین ایران را افغانستان جدید برای القاعده دانست.

پمپئو در ادامه گفت که ایران پس از حملات 11 سپتامبر پناهگاهی امن برای دهها تن از عناصر القاعده فراهم کرده است.

پمپئو افزود به نامه‌ای از بن لادن پس از کشته شدن او دست یافتیم که در آن نوشته « ایران منبع اصلی مالی و ارتباطی ما است و نیازی به جنگیدن با آن نیست».

وزیر خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد که همکاری میان ایران و سازمان القاعده بر خطر وقوع حملات تروریستی در نقاط مختلف جهان می‌افزاید.

پمپئو با اشاره به کشته شدن ابومحمد المصری نفر دوم القاعده، که 7 اوت سال پیش در منطقه پاسداران تهران کشته شد، گفت که ایران به پناهگاه امنی برای اعضای القاعده تبدیل شده است.

وزیر خارجه آمریکا ضمن اشاره به جایزه 7 میلیون دلاری آمریکا در مقابل اطلاعاتی برای یافتن مکان عبدالرحمن المغربی، تاکید کرد کشورش تحریم‌هایی را علیه عبدالرحمن المغربی و 3 تن دیگر از رهبران القاعده که در ایران حضور دارند، اعمال کرده است

بیشترین بازدید موضوعات مهم