هشدار اسرائیل به ایران و حزب‌الله: ما در کمین هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک منبع نظامی اسرائیلی امروز چهارشنبه 13 ژانویه در گرماگرم آماده‌باشی که اسرائیل علیه هرگونه حرکت مشکوک در مرزهای خود با لبنان شاهد آن است، اظهارات خود را در این خصوص مورد تأکید قرار داد که نیروهای اسرائیلی در حالت آماده‌باش بوده و گوش به زنگ هرگونه تحرک حزب‌الله در مرزهای لبنان هستند.

این منبع گفت: «هر گونه عملیات از سوی حزب‌الله با حمله به تمامی موارد گنجانده شده لیستی از اهداف در لبنان، پاسخ داده خواهد شد.»

او همچنین افزود که «حزب‌الله هنوز در تلاش است تا یک سرباز اسرائیلی را در ازای عضوی از خود که در حملات سپتامبر گذشته در داخل سوریه کشته شد، شکار کند تا از این طریق، فرمول «پاسخ از لبنان در قبال حمله به مواضعش در سوریه» را جا بیاندازد.»

حملات هوایی در سوریه

این منبع نظامی اسرائیل در مورد حملات هوایی علیه شبه‌نظامیان ایران در سوریه نیز گفت: «اسرائیل حملات هوایی خود را در سوریه، شدت بخشیده و ادامه خواهد داد. شمار این حملات هوایی در حال حاضر طی 10 روز، 3 مورد است اما قبلاً هر 3 هفته یک حمله هوایی بود.»

او تأکید کرد که «این حملات، موشکها و رادارهای متعارف (نا دقیق) ایران و سوریه را با هدف جلوگیری از «ضربه نخست» در رویارویی آینده با سیل موشک باران‌های کور، مورد حمله قرار می‌دهد که سیستم‌های دفاعی را در گیر خود می‌سازند. اسرائیل می‌خواهد موشک‌های نقطه زن، آسیب نبینند تا تا درمرحله بعدی بتواند آنها را ساقط کند.»

ایران ناتوان‌تر شده ‌است

این منبع نظامی اسرائیل، احتمال تشدید تنش آفرینی‌های نظامی آن را با توجه به واقعیت که تهران پس از کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس ناتوان‌تر شده‌ است، نامحتمل خواند.

با این حال او خاطرنشان کرد که ایران سالگرد ترور را پشت سر گذاشت اما از پرتاب موشک یا پهپادهای بمب‌گذاری شده از عراق در راستای تلاش خود برای پاسخ دادن به این ترور، صرف نظر نکرده ‌است.

او توضیح داد که «منطقه القائم عراق، محل استقرار موشک‌های دوربرد است. همچنین موشک‌هایی در یمن وجود دارند که برد آنها می‌تواند به ایلات برسد که به همین دلیل، اخیراً سکوهای پرتاب پاتریوت در آنجا مستقر شده‌ است.»

«عدم موفقیت قاآنی در مدیریت میراث سلیمانی»

او در عین حال تأکید کرد که «ایران پس از سلیمانی دچار ضعف نسبی تاکتیکی است، به ویژه که اسماعیل قاآنی، جانشین او هنوز موفق به مدیریت میراث سلیمانی نشده اما توانایی‌ها و فنآوری وجود دارد که می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.»

او در پایان با تأکید بر اینکه تماس‌های روزمره بین ارتش اسرائیل و پنتاگون وجود دارد، افزود: اگرچه این برداشت وجود دارد که ترامپ اقدام به وارد آوردن ضربه در آخرین لحظه، به ایران نخواهد کرد اما هرگونه محاسبه غلط از سوی هریک از طرفین می‌تواند به رویارویی بیانجامد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم